Piloci linii lotniczych w USA planują pikiety w obronie warunków pracy

Piloci linii lotniczych, fot. avweb

Piloci latający dla największych linii lotniczych w Stanach Zjednoczonych planują organizować pikiety informacyjne w głównych węzłach komunikacyjnych tego kraju, aby zaprotestować przeciwko coraz cięższym warunkom pracy. W nadchodzących tygodniach piloci American Airlines oraz członkowie Allied Pilots Association mają organizować specjalne akcje w Miami i Dallas/Fort Worth. W ich ramach chcą podkreślić problemy nękające tę grupę zawodową, tj. problemy z grafikami i brak pokoi hotelowych do wypoczynku.

Stowarzyszenie Southwest Pilots Association twierdzi, że z podobnych powodów również rozważa przeprowadzenie pikiety, ale nie podało jeszcze szczegółów przedsięwzięcia. „Nasza linia lotnicza potrzebuje praktyk planowania, które będą zapewniać margines bezpieczeństwa, szanować potrzeby pilotów i pasażerów oraz umacniać działania American Airlines, aby chronić i zwiększać przychody” – powiedział do członków związku zawodowego pilotów AA jeden z jego przywódców.

Branża walczy o powrót do poziomów przewozów sprzed pandemii i obecnie wprowadza działania będące reakcją na niedawne odradzanie się przypadków COVID-19 w społeczeństwie. Większość problemów, które skłoniły do przeprowadzenia pikiety, wynika z gwałtownego wzrostu rezerwacji, jakie pasażerowie poczynili na wiosnę, chociaż w ostatnich tygodniach sprzedaż biletów spowolniła, co może spowodować problemy finansowe linii lotniczych. Personel pokładowy również wyraża podobne co piloci obawy, ale jego członkowie nie ogłosili jeszcze planów akcji protestacyjnych.

Źródło: AVweb
comments powered by Disqus