Pierwszy lot produkcyjnego prototypu latającego samochodu

Terrafugia/ fot. terrafugia.com

Firma Terrafugia poinformowała, iż 23 marca produkcyjny prototyp latającego samochodu Transition wykonał pierwszy lot. Próba odbyła się na lotnisku w Plattsburgh, w stanie New York i trwała osiem minut. W czasie lotu maszyna krążyła wokół lotniska i osiągnęła wysokość ponad 460 m ponad poziomem gruntu.

„Lot zademonstrował sterowność i bezpieczne cechy operacyjne tego statku powietrznego", ogłosiła spółka. Wcześniejsza wersja konstrukcji została oblatana w 2009 roku, dostarczając dane, które pomogły w zaprojektowaniu obecnego prototypu. Zakończenie cyklu rozwoju będzie się wiązało z odbyciem testów wymaganych do zakwalifikowania latającego samochodu do kategorii lekkich samolotów sportowych (LSA).

Prezes spółki Terrafugia, Carl Dietrich powiedział, że wykonane testy są dowodem na to, że jego zespół może osiągnąć to, co się nazywa niespełnionym snem. Według oświadczenia producenta, dwa egzemplarze Transition wykonają sześć etapów prób w locie. Latający samochód będzie mógł jeździć po drogach i autostradach, do napędu silnika będzie wykorzystywał benzynę bezołowiową i będzie mógł być trzymany w garażu. W ostatnich dniach konstrukcja została przebazowana do Nowego Jorku, gdzie będzie prezentowana na targach motoryzacyjnych New York Auto Show. Pierwsze jej dostawy mają być realizowane w ciągu najbliższego roku.

Źródło: AVweb
comments powered by Disqus

Komentarze

Na gazeta.pl była informacja o cenie. Bodaj coś ok. 300 tyś USD.

A ile to kosztuje?

hahahahah xD
Dobre :D