Naukowcy badali aktywność mózgów pilotów
Zgodnie z badaniami, które w ostatnim czasie przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu Stanforda, doświadczony pilot podejmuje trafniejsze decyzje odnośnie lądowania w marginalnych warunkach pogodowych, aktywując przy tym jedynie połowę swojego mózgu (w porównaniu do mniej doświadczonych pilotów). Do przeprowadzenia powyższych analiz naukowcy wykorzystali symulator lotu, który imitował kabinę jednosilnikowego samolotu.
8 doświadczonych i 12 mniej doświadczonych pilotów zostało poddanych testom, podczas których została przeskanowana aktywność ich mózgów. Gdy zniżali się do wysokości 200 stóp, program wyświetlał pas startowy w różnym stopniu natężenia oświetlenia lub mgłę na nim, a piloci musieli zdecydować, czy lądować czy też nie. Zmniejszenie aktywności neuronowej u doświadczonych pilotów sugeruje, że są oni w stanie wykonać zadanie wykorzystując do tego mniejsze zasoby mózgu.
"Dane pokazują, że doświadczeni piloci wydają się po prostu wiedzieć czego szukać, gdzie szukać i kiedy szukać", powiedział Maheen Adamson, pomysłodawca badania. Naukowcy mają nadzieję, że będą mogli wykorzystać uzyskane dane aby zaprojektować interaktywne szkolenia, które będą pomocne dla początkujących pilotów. "W przyszłości, będziemy mogli umieścić ucznia pilota w skanerze i zobaczyć, jakiego mechanizmu używa on w mózgu do wykonania konkretnego zadania. Będziemy mogli także wyszkolić go do bardziej efektywnej realokacji zasobów w mózgu", tłumaczył Adamson. "Jeśli będziemy w stanie bardziej efektywnie szkolić pilotów w kwestii przetwarzania danych pochodzących z instrumentów pokładowych i innych wizualnych wskazówek, to dzięki temu zmniejszymy także prawdopodobieństwo wypadków podczas lądowania", dodał.
Komentarze