Przejdź do treści
Drony wykorzystywane do inspekcji samolotów, fot. avweb
Źródło artykułu

Linie Austrian Airlines wykorzystują drony do przeprowadzania inspekcji samolotów

Linie lotnicze Austrian Airlines rozpoczęły testy dronów w ramach przeprowadzania inspekcji samolotów pod kątem lokalizowania ubytków lakieru i uszkodzeń strukturalnych kadłuba. Przewoźnik potwierdził, że od połowy roku używa bezzałogowców (nadzorowanych przez personel techniczny) w ramach obsługi swoich 36 Airbusów. Testy mają potrwać do końca 2019 r. i zostać rozszerzone na flotę samolotów Embraer. Według Austrian, inspekcja, która wcześniej zajmowała od 4 do 10 godzin, dzięki wykorzystaniu dronów została skrócona do mniej niż 2 godzin.

Jak można zaobserwować na załączonym filmie, drony wykorzystują połączenie technologii laserowej i zdjęć w wysokiej rozdzielczości do identyfikowania i oznaczania potencjalnych miejsc do dalszego zbadania przez zespół obsługi technicznej. Austrian twierdzi, że technicy stosujący nową technologię przeszli „szeroko zakrojone szkolenie teoretyczne i praktyczne w zakresie obsługi bezzałogowych statków powietrznych”.

Drony używane przez Austrian zostały opracowane przez francuską spółkę Donecle. Partnerstwo zostało zawiązane w ramach konkursu ogłoszonego przez Lufthansa Systems, siostrzaną spółkę Austrian Airlines. Wykorzystanie dronów przez Austrian jest przedmiotem zainteresowania Lufthansa Group, która planuje wykorzystać dane i doświadczenie zdobyte podczas prób do dalszego rozwoju tej technologii.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony