Kolizja z udziałem A380 linii Air France na lotnisku w Nowym Jorku

A380 Air France

11 kwietnia, o godz. 20.15 czasu lokalnego, na lotnisku JFK w Nowym Jorku doszło do kolizji A380 linii Air France z Bombarierem CR7 linii Comair. SuperJumbo kołując do startu zahaczył końcówką lewego skrzydła o statecznik pionowy CR7, który parkował po wykonaniu lotu z Bostonu. W wyniku zderzenia mniejszy samolot został obrócony prawie o 90 stopni. Na pokładach obu maszyn nie stwierdzono poszkodowanych.

A380 został następnie skierowany na stanowisko postojowe przy terminalu nr 1, gdzie pokład opuściło 25 członków załogi oraz 475 pasażerów podróżujących do Paryża. Osoby te zostały zakwaterowane w lotniskowych hotelu, w oczekiwaniu na znalezienie innych połączeń do stolicy Francji. Na pokładzie Bombardiera znajdowało się natomiast 62 osoby i 4 członków załogi.

Dochodzenie w sprawie wyjaśnienia okoliczności zaistniałego zdarzenia podjęła Narodowa Rada Bezpieczeństwa Transportu (NTSB), która jak poinformowała, zamierza przeanalizować zapisy z rejestratorów pokładowych obu samolotów, a także dane kontroli ruchu lotniczego oraz radaru ruchu naziemnego. Poniżej prezentujemy zapisa korespondencji radiowej oraz materiał filmowy dokumentujący zdarzenie.

Źródło: AVweb
comments powered by Disqus