Kolizja odrzutowców podczas wyścigów w Reno

L-39 Albatros podczas wyścigów w Reno

Podczas 55 edycji wyścigów National Championship Air Races na lotnisku Reno-Stead (RTS) w pobliżu Reno w Newadzie doszło w powietrzu do kolizji dwóch odrzutowców. Jak widać na załączonym filmie, dwa Aero L-39 Albatros zderzyły się, gdy "Reality Czech", pilotowany przez Nathana Harnagela, próbował wyprzedzić "Race 37", pilotowanego przez Alexandra Eckmanna. W momencie zdarzenia statki powietrzne poruszały się z prędkością ponad 400 mil na godzinę.

"Race 37" stracił około jednej trzeciej prawego skrzydła i doznał widocznych uszkodzeń statecznika poziomego i pionowego. Eckmann wycofał się z wyścigu, zgłosił mayday i wkrótce potem wylądował. Harnagel natomiast wylądował po tym jak oceny jego uszkodzeń dokonał inny pilot wyścigowy, Jeff Turney, jeden z członków założycieli Jet Racing. Żaden z pilotów nie został ranny podczas kolizji.

Zawody National Championship Air Races, które we wrześniu każdego roku organizowane są przez Reno Air Racing Association (RARA), obejmują sześć klas wyścigowych, wystawę statyczną oraz pokazy lotnictwa wojskowego i cywilnego.
 

Źródło: AVweb
comments powered by Disqus