Indie najbardziej przyjazne dla kobiet pilotów

Kobiety piloci w kokpicie

Institute for Women Of Aviation Worldwide rozpoczyna w tym tygodniu ogólnoświatowe obchody  Women of Aviation Week (WOAW) i przedstawił informacje, które mogą być dla niektórych zaskoczeniem. Otóż najwyższy wskaźnik kobiet pilotów na jednego mieszkańca występuje w Indiach, gdzie w ogółu lotników ponad 12 procent to przedstawicielki płci pięknej. Za Indiami plasuje się Finlandia z niewiele gorszym wynikiem, ale potem następuje już przepaść i pozostałe kraje zostają daleko w tyle. W USA wskaźnik ten wynosi tylko 5,1 procent, a na całym świecie zaledwie 5 procent.

Indie dosyć późno zaczęły zatrudniać kobiety w kokpitach, ale branża lotnicza również jest tam stosunkowo młoda. Pierwsza kobieta FO rozpoczęła pracę w 1984 r. Tymczasem założeniem Women of Aviation Week jest zwiększenie tych liczb, dając dziewczętom i kobietom możliwość bezpośredniego kontaktu z przemysłem lotniczym i kobietami, które już w nim pracują. Organizacja IWOAW wierzy, że za brakiem szerszej wiedzy, iż latanie jest dla kobiet realną opcją kariery stoi niedobór żeńskich wzorców w tym zawodzie. 

Wiele wydarzeń WOAW odnosi się do przedsięwzięcia Fly It Forward, w ramach którego piloci ochotnicy zabierają dziewczęta i kobiety na pierwszy lot małym samolotem. Jedno z największych wydarzeń (z setek innych zaplanowanych na ten tydzień) odbędzie w Loveland w stanie Kolorado.


Czytaj również:
Najmłodsza kobieta kapitan B777
 

Źródło: AVweb
comments powered by Disqus