Hinduscy piloci mogą legalnie wypoczywać w czasie lotu

Piloci w kokpicie

Hinduski Dyrektorat Generalny Lotnictwa Cywilnego (DGCA) opracował nowe rygorystyczne przepisy, na podstawie których piloci miejscowych linii lotniczych będą mogli się zdrzemnąć podczas dłuższych lotów. O nowe uregulowania walczyły związki zawodowe pilotów, których głównym zamiarem było wprowadzenie zmian w przepisach dotyczących czasu pracy załóg i ograniczenie zmęczenia wynikającego z napiętego grafiku.  

Nowe zapisy zezwalają na kontrolowany wypoczynek jedynie w ściśle określonych warunkach, tj. na trasach powyżej trzech godzin lotu, na wysokości przelotowej i w połączeniu z dodatkowymi obowiązkami personelu pokładowego oraz pilota pozostającego za sterami. Organy regulacyjne w innych częściach świata, w tym w Stanach Zjednoczonych i Europie, już wcześniej określiły przepisy dotyczące kontrolowanego okresu wypoczynku dla pilotów podczas niektórych faz lotu w celu zwalczenia zmęczenia. Reguły projektu DGCA umożliwiają kontrolowane okresy odpoczynku nie dłuższe jednak niż 40 minut, a następnie dalsze 20 minut na reorientację przed wznowieniem obowiązków.

Podczas kontrolowanego okresu wypoczynku personel pokładowy będzie zobowiązany do zgłaszania się do pilota kontrolującego samolot co 30 minut, jeżeli lot jest wykonywany w ciągu dnia i co 20 minut w nocy, aby upewnić się, że jest on nadal aktywny i w pełni kontroluje sytuację. Na wypoczynek piloci będą mogli się udać według uznania kapitana, który musi przeanalizować bieżące warunki pogodowe i ewentualne zmiany kursu z tym związane. Regulatorzy w USA, Kanadzie, Europie, Hong Kongu i kilku innych państwach, które wprowadziły przepisy dot. kontrolowanego wypoczynku, powoływali się na badania NASA z 1992 r. podkreślające, że piloci po krótkiej drzemce byli za sterami bardziej czujni i efektywni. Piloci, którzy rozmawiali z TimesOfIndia.IndiaTimes.com twierdzili, iż nieautoryzowane okresy wypoczynku w czasie lotu zdarzały się niejednokrotnie i teraz nowe przepisy normujące tę kwestię zostały przyjęte z zadowoleniem.

Źródło: AVweb
comments powered by Disqus