FAA: Większa obsada nocnych zmian na wieżach kontroli ruchu lotniczego

FAA

Administrator Federalnej Administracji Lotnictwa USA (FAA), Randy Babbitt poinformował, iż 27 wież kontroli ruchu lotniczego, na których w czasie nocnej zmiany dotychczas dyżurowała tylko jedna osoba, otrzyma fundusze na zatrudnienie drugiego kontrolera. Zarządzenie zostało wprowadzone ze skutkiem natychmiastowym.

Powyższa decyzja została podjęta po incydencie na lotnisku w Reno, w stanie Nevada, który został spowodowany przez kontrolera, który zasnął w czasie nocnej zmiany. O drugiej w nocy, pilot Pipera Cheyenne, który przewoził pacjenta lotem medycznym, zgłosił się do wieży po instrukcje do lądowania, ale nie otrzymał odpowiedzi. Pogoda była sprzyjająca i maszyna bezpiecznie wylądowała bez wymaganego nadzoru. Kontroler, który przez 16 minut nie odpowiadał na wywołania został zawieszony.

„Kontrolerzy ruchu lotniczego są odpowiedzialni za zapewnienie, że samolot bezpiecznie dotrze do miejsca przeznaczenia. Jest absolutnie niedopuszczalne i nie będzie w żadnym stopniu tolerowane spanie na nocnych zmianach”, powiedział Babbitt. „Te nieprofesjonalne zachowania wpływają na nasze wysokie standardy bezpieczeństwa”, dodał.

„Jestem oburzony z powodu tych incydentów”, powiedział sekretarz Rady Transportu USA, Ray LaHood. „To jest absolutnie karygodne. Bezpieczeństwo jest naszym najważniejszym priorytetem i w celu rozwiązania tych problemów będą się angażował w pracę 7 dni w tygodniu”, dodał. FAA ostatnio zawiesiła kilku kontrolerów, którzy zostali złapani w czasie spania w pracy. W związku z tym faktem, Babbitt wraz z prezesem Krajowego Stowarzyszenia Kontrolerów Lotniczych (NATCA), Paulem Rinaldim, planują przeprowadzić inspekcje ośrodków ruchu lotniczego na terenie całego USA. Działania te mają na celu wzmocnienie wysiłków personelu ATC do przestrzegania najwyższych standardów zawodowych.
 
Źródło: AVweb
comments powered by Disqus