Coraz więcej wypadków w Siłach Powietrznych USA

Wypadek F-18 Hornet napeżącego do US Navy

W Siłach Powietrznych USA dochodzi do coraz większej liczby wypadków i jak donoszą lokalne media, jest to szczególnie zauważalne w lotnictwie marynarki wojennej, gdzie w ciągu ostatnich pięciu lat ich liczba zwiększyła się o 82 %. Jest to najbardziej zauważany wzrost w odniesieniu do działalności lotnictwa wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych USA.

Według gazety "The Times", do licznych wypadków statków powietrznych należących do US Navy dochodziło na pokładach lotniskowców. Obejmowały one głównie pożary silników, zderzenia podczas kołowania na pokładzie i w czasie holowania, uszkodzenia spowodowane pogodą lub strumieniem gazów wylotowych innych samolotów, a także uszkodzenia spowodowane przez mechaników. Odnotowano także kilka uderzeń pioruna w F-18 podczas ich stacjonowania na pokładzie lotniskowców.

Ustalenie wspólnych przyczyn okazało się trudne, ale czynnikiem, który może przyczynić się do zwiększenia liczby zdarzeń lotniczych jest sekwestracja budżetu (czyli mechanizm automatycznych cieć budżetowych), redukcja etatów, zmniejszenie liczby części zamiennych, czy też ograniczenie liczby doświadczonych mechaników. Dodatkowo, ilość wykonywanych operacji lotniczych znacznie wzrosła. 

Źródło: AVweb
comments powered by Disqus