Rekordowa prędkość B787 dzięki prądom strumieniowym

B787 należący do linii Virgin Atlantiic

Czasami dochodzą nas zaskakujące informacje odnośnie przelotowych prędkości pasażerskich statków powietrznych. Jednak na przykładzie rejsu Virgin Atlantic wykonywanego na B787 z Los Angeles do Londynu, wytłumaczenie jest proste - wystarczy na trasie lotu napotkać silny prąd strumieniowy (jet stream) wiejący prosto w ogon.

Z tego powodu i zgodnie z danymi udostępionymi przez portal FlightAware, 18 lutego Dreamliner lecący na FL350 osiągnął prędkość względem ziemi (ground speed) na poziomie 801 m/ph (1289 km/h). Dzięki powstałym w ostatnich dniach silnym prądom strumieniowym, czasy przelotów z zachodu na wschód USA znacząco się zmniejszyły.


Inny przykład. 19 lutego B738 American Airlines wykonując rejs z Chicago na lotnisko La Guardia w Nowym Jorku przez 20 minut leciał z prędkością (względem ziemi) blisko 700 m/ph (1126 km/h). Prognozy National Weather Service przewidywały, że prędkości wiatru powyżej FL300 na północnym wschodzie USA miały wynosić 150 węzłów (172 MPH) lub więcej przez co najmniej 18 godzin.
 

Źródło: AVweb
comments powered by Disqus