W Szwajcarii rozbił się zabytkowy Ju-52

Wrak Ju-52

4 sierpnia, na wysokości około 2540 metrów (8330 stóp) w pobliżu Martinsloch/Piz Segnas (Szwajcaria), rozbił się zabytkowy samolot Junkers JU-52 (znaki rejestracyjne HB-HOT). Do zdarzenia doszło ok. 14.50 UTC. Na jego pokładzie znajdowała się 3 osobowa załoga i 17 pasażerów, wszyscy zginęli.

Na miejsce zdarzenia zostało skierowanych 5 śmigłowców ratowniczych. Rzecznik miejscowej policji poinformował, że wrak samolotu znajduje się na wysokości 2540 metrów na zachodnim stoku Piz Segnas. Świadkowie mówili o samolocie latającym w okolicy Obersaxen (Szwajcaria) na południe od Piz Segnas i szacowali, że znajdował się on na wysokości ok. 11 tys. stóp.

Firma Ju-Air, użytkująca zabytkowe Ju-52, potwierdziła, że jeden z jej samolotów uległ wypadkowi, ale nie przekazuje na ten temat więcej informacji. W sezonie letnim Ju-Air regularnie organizuje malownicze loty z Dubendorfu (Szwajcaria) przez Surselva (Obersaxen), Val Lumnez i z powrotem przez Martinsloch, na wysokości 2600 m pomiędzy górami mierzącymi 3000 m z każdej strony, do Dubendorfu (Szwajcaria).

Trzysilnikowy Ju-52 został zbudowany pod koniec lat 30. jako samolot wojskowy i po wycofaniu ze służby należał do prywatnego przewoźnika JU-Air, organizującego loty widokowe i czarterowe. Wśród ofiar jest 17 Szwajcarów, w tym troje członków załogi, oraz trzyosobowa rodzina z Austrii.

Policja przekazała, że nie otrzymała od załogu samolotu sygnału alarmowego. Jak dodano, przyczyna wypadku na razie nie jest znana, a jej ustalenie zajmie kilka dni.Dochodzenie w tej sprawie utrudnia fakt, że zabytkowa jednostka nie była wyposażona w rejestrator parametrów lotu. "Można potwierdzić, że samolot rozbił się o ziemię w pozycji niemal pionowej przy wysokiej prędkości" - przekazał Daniel Knecht ze specjalnego organu ds. wyjaśniania przyczyn wypadków (SUST).

Szef JU-Air Kurt Waldmeier przekazał, że samolot przeszedł ostatni przegląd techniczny pod koniec lipca oraz że nie stwierdzono wówczas żadnych nieprawidłowości. Zaledwie kilka godzin przed tym wypadkiem w innym szwajcarskim kantonie, Nidwalden, w górach rozbił się niewielki samolot; w wypadku zginęło czworo członków jednej rodziny: dwoje dorosłych i dwoje dzieci. Powód wypadku jest ustalany.


Więcej informacji na temat tego zdarzenia dostępnych jest na stronie www.avherald.com

Źródło: avherald
comments powered by Disqus