Pasażerka prawie wyssana przez okno po awarii w B737 linii Southwest

Awaria w B737 Southwest

17 kwietnia, B737-700 linii Southwest (znaki rejestracyjne N772SW) wykonywał lot WN-1380 z lotniska La Guardia w Nowym Jorku do Dallas ze 143 pasażerami i 5 członkami załogi na pokładzie, gdy doszło do poważnej usterki jego lewego silnika. Samolot wznosił się na FL320 i w tym momencie oderwała się jedna z łopatek wentylatora lewego silnika (CFM56), której części razem z elementami uszkodzonego wlotu i osłony silnika uderzyły w bok kadłuba, roztrzaskując okno pasażera i powodując dekompresję w kabinie.

Załoga i pasażerowie założyli maski tlenowe. Piloci zgłosili do ATC usterkę i pożar silnika (który został wyłączony) i rozpoczęli awaryjne zniżanie na lotnisko w Filadelfii. Załoga zażądała przybycia służb medycznych z powodu kilku rannych osób na pokładzie. Kiedy samolot znajdował się na krótkiej prostej, ATC poinformowało służby ratunkowe o dziurze w lewej części kadłuba.


Samolot wylądował bezpiecznie na drodze startowej 27L i zatrzymał się na sąsiedniej drodze kołowania. Służby ratunkowe pokryły lewy silnik środkami gaśniczymi, a pasażerowie zostali ewakuowani z pokładu i przewiezieni do terminala. Pasażerka siedząca obok okna, które zostało rozbite elementami silnika, została zabrana do szpitala z poważnymi obrażeniami i później zmarła.


Inni pasażerowie zgłosili, że kobieta została prawie wyssana z samolotu i została wciągnięta z powrotem do kabiny przez inne osoby. Oprócz niej obrażenia odniosło siedmiu innych pasażerów. Na miejsce zdarzenia udał się zespół Narodowej Rady Bezpieczeństwa Transportu (NTSB), którego zadaniem będzie wyjaśnienie przyczyn zdarzenia.NTSB poinformowała, że łopata wentylatora nr 13 została złamana tuż przy piaście, a wstępne badania wykazały zmęczenie metalu w miejscu. Kawałek osłony silnika został znaleziony na ziemi około 100 km na północny zachód od Filadelfii. Kapitan samolotu (kobieta) i pierwszy oficer (mężczyzna) są powszechnie chwaleni za podejmowanie właściwych decyzji.

Więcej informacji na temat tego zdarzenia dostępnych jest tutaj (link)

Źródło: avherald
comments powered by Disqus