Przejdź do treści
Cessna 172S Skyhawk dla CKL Politechniki Poznańskiej (fot. GB Aircraft)
Źródło artykułu

Nowa Cessna 172S Skyhawk dla CKL Politechniki Poznańskiej

Politechnika Poznańska odebrała nowy samolot Cessna 172S Skyhawk o znakach rozpoznawczych SP-UTE. Jest to już trzeci samolot marki Cessna dostarczony przez GB Aircraft do Centrum Kształcenia Lotniczego poznańskiej uczelni w ciągu ostatnich trzech lat.

Samolot jest wyposażony w glass cockpit G1000NXi i będzie wykorzystywany do lotów szkolnych do licencji PPL(A), IR i CPL(A).

Dostawa miała miejsce na lotnisku EPPG Kąkolewo, nowej siedzibie CKL Politechniki Poznańskiej, w ramach przetargu publicznego ogłoszonego przez uczelnię w 2021 roku.

Centrum Kształcenia Lotniczego Politechniki Poznańskiej jest certyfikowaną Organizacją Szkolenia Lotniczego powołaną w 2014 roku, aby umożliwić szkolenie lotnicze studentom specjalności Pilotaż Statków Powietrznych. CKL jest jednym z niewielu Ośrodków w Polsce, który kształci przyszłych pilotów od 0 do ATPL.

Kształcenie studentów na specjalności Pilotaż Statków Powietrznych odbywa się:  na 1 semestrze w ramach kierunku Inżynieria Lotnicza, na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki, natomiast na semestrze 3, 5 i 7 w ramach kierunku Lotnictwo i Kosmonautyka, na Wydziale Inżynierii Lądowej i Transportu Politechniki Poznańskiej i jest przeprowadzane w trybie zintegrowanym. Szkolenie trwa 3,5 roku, składa się z 750 h szkolenia teoretycznego oraz ponad 200 h szkolenia na samolotach i urządzeniu treningowym FNPT II MCC.

Absolwenci otrzymują tytuł inżyniera specjalności Pilotaż Statków Powietrznych oraz licencję pilota samolotowego zawodowego CPL(A) wraz z uprawnieniami do lotów według wskazań przyrządów IR(A), do lotów na samolocie wielosilnikowym ME, szkoleniem w zakresie zapobiegania i wyprowadzania z sytuacji kryzysowych UPRT, a także kursem współpracy w załodze wieloosobowej MCC, dzięki czemu znajdują zatrudnienie, m. in. jako piloci w lotnictwie cywilnym.

Na podstawie certyfikatu PL/ATO – 46 nadanego przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego, CKL posiada uprawnienia do szkolenia lotniczego w zakresie licencji m.in. takich jak: PPL(A), CPL(A) czy ATPL(A).

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony