B738 Smartwings przez ponad dwie godziny leciał na jednym silniku...

B738 należacy do linii Smartwings, fot. Scramble

22 sierpnia, B738 linii Smartwings (znaki rejestracyjne OK-TVO) wykonywał lot QS-1125 z Samos w Grecji do Pragi ze 170 osobami na pokładzie. Statek powietrzny znajdował się na FL360 nad Morzem Egejskim ok. 180 km północny wschód od Aten (Grecja), kiedy załoga rozpoczęła zniżanie na FL240 i na tej wysokości kontynuowała lot do Pragi, gdzie wylądowała ok. 2h 20 min później.

Jak się potem okazało, lewy silnik CFM56 wyłączył się samoczynnie podczas lotu na FL360 i dlatego piloci musieli obniżyć lot na FL240. Załoga odczytała związane z usterką listy kontrolne i dwukrotnie próbowała uruchomić jednostkę napędową, ale nie przyniosło to rezultatów. Ponieważ w zbiornikach znajdowała się wystarczająca ilość paliwa, kapitan podjął decyzję o kontynuowaniu lotu do Pragi.

Samolot został usprawnony ok. 17 godzin po lądowaniu na lotnisku docelowym.


                                                                 Trasa lotu QS1125

24 sierpnia linia lotnicza oświadczyła, że „Załoga postąpiła zgodnie z procedurami bezpieczeństwa i operacyjnymi dla tego typu przypadków, a samolot wylądował w Pradze bez żadnych dalszych incydentów”. Przewoźnik podkreślał, że kapitan tego rejsu jest jednym z najbardziej doświadczonych pilotów w całej linii, a załoga w pełni kontrolowała sytuację.

Więcej informacji na temat tego zdarzenia dostępnych jest na stronie www.avherald.com

Źródło: avherald
comments powered by Disqus