Przejdź do treści
Stanowisko Dyspozytora Lotniczego, fot. Lufthansa Systems
Źródło artykułu

Zostań Dyspozytorem Lotniczym i rozpocznij pracę w ciekawym zawodzie

Dyspozytor lotniczy – zawód, o którym przeciętny człowiek wie niewiele. Często mylony z zawodem kontrolera ruchu lotniczego lub koordynatora obsługi płytowej, który jest także (błędnie!) nazywany „dispatcherem”. Kim zatem jest osoba, która w zaciszu centrum operacyjnego linii lotniczej sprawia, że wykonanie jakiejkolwiek operacji lotniczej jest w ogóle możliwe?

Dyspozytor lotniczy, to według przepisów ICAO osoba, która jest bezpośrednio odpowiedzialna za przygotowanie operacyjnego planu lotu, czyli:

  • zaplanowanie trasy przelotu z uwzględnieniem wszelkich restrykcji i zasad ruchu lotniczego,
  • wyliczenie masy startowej statku powietrznego,
  • obliczenie osiągów do startu i lądowania,
  • wyliczenie paliwa na lot,
  • analizę sytuacji meteorologicznej,
  • wyznaczenie lotnisk zapasowych,
  • złożenie planu lotu do służb kontroli ruchu lotniczego oraz nadzór nad jego prawidłowym przebiegiem.

Dyspozytor lotniczy to osoba, wykorzystująca w swojej pracy najnowocześniejsze i najbardziej zaawansowane narzędzia do planowania lotów, będąca w ciągłym kontakcie z załogą statku powietrznego (wykorzystując w tym celu najnowsze zdobycze w zakresie łączności lotniczej – od standardowych radiostacji pracujących w paśmie HF oraz VHF, po systemy łączności satelitarnej). To także osoba, będąca w centrum wydarzeń, będąca dosłownie i w przenośni prawą ręką kapitana statku powietrznego na ziemi. To właśnie do dyspozytora lotniczego kapitan zgłasza wszelkie swoje uwagi i prośby z zakresu działań operacyjnych.


Praca dyspozytora lotnicznego wymaga przyswojenia dużej ilości specjalistycznej wiedzy, odpowiedzialności i umiejętności analitycznego myślenia – jest to praca odpowiedzialna i zarazem fascynująca. W tym miejscu pojawia się pytanie – jak można w Polsce zostać licencjonowanym dyspozytorem lotniczym?

Pierwszy krok to znalezienie odpowiedniego ośrodka szkoleniowego. Jest to bardzo ważny element, gdyż od tego w jakim ośrodku będziemy się szkolić, może zależeć jak potoczy się dalsza kariera potencjalnego kandydata. Ważne jest, aby ośrodek był zlokalizowany przy działającym centrum operacyjnym, co zapewni odpowiednie zaplecze zarówno w zakresie wysoko wykwalifikowanych instruktorów, jak i dostępu do rzeczywistych operacji lotniczych.

Obecnie w Polsce działa kilka certyfikowanych ośrodków szkolenia lotniczego (CTO – Certified Training Organisation), a w ostatnim czasie do tego grona dołączył kolejny – Aviation Academy Lufthansa Systems Poland w Gdańsku.


Ośrodek szkoleniowy Aviation Academy Lufthansa Systems Poland został założony przy firmie, która od ponad 25-ciu lat zajmuje się wspieraniem branży lotniczej w różnych aspektach. Zatrudnia on najwyższej klasy specjalistów z różnych dziedzin lotnictwa. Instruktorzy z tego ośrodka szkoleniowego to najwyższej klasy specjaliści, czynni dyspozytorzy lotniczy, kontrolerzy ruchu lotniczego, zawodowi piloci, nawigatorzy czy też specjaliści od danych aeronautycznych. Lufthansa Systems Poland to także centrum operacyjne, mające doświadczenie w planowaniu lotów m.in. na typach samolotów Airbus A320/330/340/350/380, a także Boeing B747-400 oraz 747-8. Dzięki bogatemu doświadczeniu operacyjnemu zajęcia prowadzone przez Akademię są oparte o rzeczywiste plany lotów czy dokumentacje operacyjne (instrukcje FCOM/FCTM), poparte praktycznymi przykładami i informacjami z życia dyspozytora. Kursant ma zatem możliwość poznania „od kuchni” wszystkich aspektów pracy w centrum operacyjnym, procesów i procedur.

Ale to nie są wszystkie korzyści wynikające z wyboru wspomnianego wyżej ośrodka szkoleniowego – należy bowiem wspomnieć, iż jest to ośrodek, który jako jeden z pierwszych w Polsce oraz w Europie, będzie szkolił w oparciu o program opracowany na podstawie najnowszego dokumentu ICAO – doc. 10106, który zastąpił mocno już nieaktualny i nieprzystający do obecnych standardów dokument ICAO doc. 7192. Dzięki temu kursant zdobywa wiedzę aktualną, obejmującą swym zakresem wszystkie najnowocześniejsze rozwiązania stosowane w lotnictwie, opartą na praktycznym zastosowaniu zdobytej wiedzy.


Ośrodek szkoleniowy Aviation Academy Lufthansa Systems Poland mieści się w nowoczesnym budynku w Gdańsku Oliwie, posiada doskonałe zaplecze dydaktyczne, a każdy kursant otrzyma komplet niezbędnych materiałów i narzędzi.

Wszelkie informacje można znaleźć na stronie internetowej ośrodka szkoleniowego (LINK)

Warto zdecydować się na ośrodek szkoleniowy Aviation Academy Lufthansa Systems Poland nie tylko z uwagi na silną, rozpoznawalną na świecie markę (dzięki czemu z pewnością łatwiej jest absolwentowi znaleźć pracę poza granicami Polski), ale przede wszystkim z uwagi na wysoką jakość szkoleń gwarantowaną niezależnymi audytami jakościowymi oraz narzędzia i materiały, do których inne ośrodki nie mają dostępu. Dodatkowo należy zauważyć, iż kurs dla dyspozytorów lotniczych może być początkiem szeroko pojętej kariery w lotnictwie. Dla wielu absolwentów jest to pierwszy krok w kierunku pracy w lotnictwie, dający dobre podstawy zarówno do uzyskania kolejnych licencji lotniczych, jak i do pracy w zawodach lotniczych, które nie wymagają posiadania licencji.


Artykuł sponsorowany

z

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony