Przejdź do treści
Źródło artykułu

Konkurs artystyczny "Latając ze Słońcem"

Międzynarodowa Federacja Lotnicza (FAI) ogłosiła Konkurs Młodych Artystów FAI na rok 2010. Głównym celem konkursu jest promocja sportów lotniczych oraz lotnictwa i astronautyki w ogóle.

Temat przyszłorocznego konkursu to "Latając ze Słońcem".

Aeroklub Polski wystosował w pismo do wszystkich aeroklubów regionalnych i stowarzyszeń modelarskich (członków wspierających AP), w którym zachęca do wzięcia udziału w polskiej edycji konkursu.

Edycja polska Konkursu Młodych Artystów FAI - 2010 zostanie przeprowadzona w dwóch etapach:

  • na szczeblu aeroklubów regionalnych - jako Finały Regionalne,

  • na szczeblu krajowym - jako Finał Ogólnopolski (20.03.2010r.)

Najlepsze prace wyłonione na szczeblu ogólnopolskim (po 3 w każdej grupie wiekowej) zostaną wysłane do siedziby FAI w Szwajcarii celem udziału w Konkursie Międzynarodowym.

Prace zostaną ocenione przez międzynarodowe jury. Zwycięzcy w każdej grupie wiekowej otrzymają medale: złoty, srebrny i brązowy oraz dyplomy. Medale i dyplomy zostaną przesłane do Aeroklubów Narodowych laureatów konkursu. Delegaci Aeroklubów Narodowych do Komisji Wychowania Lotniczego i Astronautycznego będą odpowiedzialni za uroczyste przekazanie nagród wyróżnionym.

Więcej o regulaminie konkursu można przeczytać na stronie artbem.pl

Interpretacja tematu na rok 2010

W mitologii greckiej chłopiec imieniem Ikar postanowił wznieść się w powietrze na skrzydłach z piór, poklejonych woskiem. Szybując po niebie, zbyt blisko Słońca, woskowe spoiwo stopiło się, a Ikar spadł do morza. Już od czasu tragicznej historii Ikara dziewczęta i chłopcy budowali latawce i modele szybowców, które bezpiecznie żeglowały po niebie. Owe dziewczęta i chłopcy, będąc już dorosłymi, nauczyli się skutecznie wykorzystywać energię słoneczną na potrzeby lotu. Piloci paralotni i szybowców latają wysoko jak jastrzębie, wykorzystując dla wznoszenia ogrzane przez Słońce masy powietrza, zwane kominami termicznymi. Latają też balonami - na krótkie odległości i między kontynentami. Dzięki nowej technologii słonecznej, piloci i inżynierowie wkraczają w świat nowych możliwości
dla latania.

Badacze przestrzeni kosmicznej od lat używają energii słonecznej do zasilania stacji kosmicznych i satelitów. Ta technologia, wraz z wysoko zaawansowanymi silnikami elektrycznymi i akumulatorami, wróciła na Ziemię w celu udoskonalenia lotu atmosferycznego. Jak wyobrażasz sobie nową, zasilaną energią słoneczną, kombinację lotnictwa sportowego, samolotów pasażerskich i technologii kosmicznej, która mogłaby zabrać Ciebie w przestworza w przyszłości? Juz teraz wiadomo, że samoloty Icare II (Ikar II) i Sunseeker (Poszukiwacz Słońca) stworzyły większe możliwości lotu szybowców. Możliwości te mogą zostać poszerzone o kolejny krok w ramach realizowanego projektu SolarImpulse (Słoneczny Impuls), którego celem jest lot dookoła Ziemi, samolotem zasilanym energią słoneczną. Takie statki powietrzne, nie tylko tworzą nową kategorię rekordów odległości i wysokości lotu do pobicia, ale także wyznaczają szlak w kierunku nowych, paliwowo-oszczędnych sposobów latania, w których najistotniejszym jest odpowiedzialne użycie surowców energetycznych.

Wyobraźcie sobie jak będzie wyglądało niebo w przyszłości, kiedy najnowsze technologie zostaną użyte w samolotach wykorzystujących energię słoneczną. Jak będziemy podróżowali i cieszyli się „słonecznie” zasilanym niebem? Wybierzcie Wasze ulubione narzędzia artystyczne i stwórzcie plakat na tegoroczny konkurs: „Latając ze Słońcem”.

tłumaczenie: dr inż. pil. Adam Przekop

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony