Konkurs artystyczny "Latając ze Słońcem"
Międzynarodowa Federacja Lotnicza (FAI) ogłosiła Konkurs Młodych Artystów FAI na rok 2010. Głównym celem konkursu jest promocja sportów lotniczych oraz lotnictwa i astronautyki w ogóle.
Temat przyszłorocznego konkursu to "Latając ze Słońcem".
Aeroklub Polski wystosował w pismo do wszystkich aeroklubów regionalnych i stowarzyszeń modelarskich (członków wspierających AP), w którym zachęca do wzięcia udziału w polskiej edycji konkursu.
Edycja polska Konkursu Młodych Artystów FAI - 2010 zostanie przeprowadzona w dwóch etapach:
na szczeblu aeroklubów regionalnych - jako Finały Regionalne,
na szczeblu krajowym - jako Finał Ogólnopolski (20.03.2010r.)
Najlepsze prace wyłonione na szczeblu ogólnopolskim (po 3 w każdej grupie wiekowej) zostaną wysłane do siedziby FAI w Szwajcarii celem udziału w Konkursie Międzynarodowym.
Prace zostaną ocenione przez międzynarodowe jury. Zwycięzcy w każdej grupie wiekowej otrzymają medale: złoty, srebrny i brązowy oraz dyplomy. Medale i dyplomy zostaną przesłane do Aeroklubów Narodowych laureatów konkursu. Delegaci Aeroklubów Narodowych do Komisji Wychowania Lotniczego i Astronautycznego będą odpowiedzialni za uroczyste przekazanie nagród wyróżnionym.
Więcej o regulaminie konkursu można przeczytać na stronie artbem.pl
Interpretacja tematu na rok 2010
W mitologii greckiej chłopiec imieniem Ikar postanowił wznieść się w powietrze na skrzydłach z piór, poklejonych woskiem. Szybując po niebie, zbyt blisko Słońca, woskowe spoiwo stopiło się, a Ikar spadł do morza. Już od czasu tragicznej historii Ikara dziewczęta i chłopcy budowali latawce i modele szybowców, które bezpiecznie żeglowały po niebie. Owe dziewczęta i chłopcy, będąc już dorosłymi, nauczyli się skutecznie wykorzystywać energię słoneczną na potrzeby lotu. Piloci paralotni i szybowców latają wysoko jak jastrzębie, wykorzystując dla wznoszenia ogrzane przez Słońce masy powietrza, zwane kominami termicznymi. Latają też balonami - na krótkie odległości i między kontynentami. Dzięki nowej technologii słonecznej, piloci i inżynierowie wkraczają w świat nowych możliwości
dla latania.
Badacze przestrzeni kosmicznej od lat używają energii słonecznej do zasilania stacji kosmicznych i satelitów. Ta technologia, wraz z wysoko zaawansowanymi silnikami elektrycznymi i akumulatorami, wróciła na Ziemię w celu udoskonalenia lotu atmosferycznego. Jak wyobrażasz sobie nową, zasilaną energią słoneczną, kombinację lotnictwa sportowego, samolotów pasażerskich i technologii kosmicznej, która mogłaby zabrać Ciebie w przestworza w przyszłości? Juz teraz wiadomo, że samoloty Icare II (Ikar II) i Sunseeker (Poszukiwacz Słońca) stworzyły większe możliwości lotu szybowców. Możliwości te mogą zostać poszerzone o kolejny krok w ramach realizowanego projektu SolarImpulse (Słoneczny Impuls), którego celem jest lot dookoła Ziemi, samolotem zasilanym energią słoneczną. Takie statki powietrzne, nie tylko tworzą nową kategorię rekordów odległości i wysokości lotu do pobicia, ale także wyznaczają szlak w kierunku nowych, paliwowo-oszczędnych sposobów latania, w których najistotniejszym jest odpowiedzialne użycie surowców energetycznych.
Wyobraźcie sobie jak będzie wyglądało niebo w przyszłości, kiedy najnowsze technologie zostaną użyte w samolotach wykorzystujących energię słoneczną. Jak będziemy podróżowali i cieszyli się „słonecznie” zasilanym niebem? Wybierzcie Wasze ulubione narzędzia artystyczne i stwórzcie plakat na tegoroczny konkurs: „Latając ze Słońcem”.
tłumaczenie: dr inż. pil. Adam Przekop
Komentarze