Firma Mid-Continent wprowadza nowe zapasowe źródło mocy

MD835

Firma Mid-Continent Instrument otrzymała certyfikat na produkcję zaawansowanych technologicznie baterii litowych, które przyczyniły się już do ulepszenia produktów konsumenckich począwszy od telefonów komórkowych poprzez laptopy, aż po samochody napędzane elektrycznie. Teraz będą miały również zastosowanie w samolotach.

Zapasowe źródło mocy MD835, ma za zadanie podtrzymywać działanie urządzeń pokładowych, gdy podstawowe układy zasilające ulegną awarii. Mid-Continent Instrument znana jest z produkcji popularnego sztucznego horyzontu “Lifesaver” – elektrycznego urządzenia z wbudowanymi dodatkowymi bateriami, które do tej pory zostało zainstalowane w ponad 4000 statków powietrznych GA.

“MD835 może zasilać zarówno Lifesaver, jak i inne urządzenia instalowane w kokpicie,” powiedział Tom Genovese, dyrektor sprzedaży Mid-Continent, dodając “Producenci wyposażenia wykazali ogromne zainteresowanie wprowadzanym produktem, choć każdy z nich ma nieco inne pomysły na możliwości jego wykorzystania.”

Nowe źródło zasilania waży 2,18 kg (w porównaniu do 5,5 kg kwasowo-ołowianych baterii), czas pracy jest obliczany na 4,5 Ah, a żywotność na 10 lat (ponad trzy razy dłużej niż w przypadku tradycyjnych akumulatorów). Okresy między przeglądami wydłużono z jednego roku do dwóch lat.

Zasilacz może przez wiele godzin utrzymać włączony w tryb czuwania elektronicznego sztuczny horyzont, a także inne urządzenia, takie jak radia, transpondery, czy cyfrowe ekrany lotu, twierdzi Genovese. Dodatkowy pobór energii może jednak skrócić życie akumulatora, którego cenę producent ustalił na poziomie 4040 dolarów.

Źródło: AOPA
comments powered by Disqus