FAA certyfikowała nowe śmigło firmy Hartzell

MichaelGoulian.jpg

Federalna Administracja Lotnictwa USA (FAA), certyfikowała kompozytowe śmigło Claw 2.0 przeznaczone dla samolotów akrobacyjnych. Zgodnie z oświadczeniem producenta, firmy Hartzell, oryginalne Claw i nowe Claw 2.0 są jedynymi certyfikowanymi, wysokiej klasy kompozytowymi śmigłami dedykowanymi dla maszyn tego typu.

Śmigło nie otrzymało jeszcze uzupełniającego certyfikatu typu (STC), niemniej jednak, Hartzell udostępnił Claw 2.0 dla samolotu Extra serii 300/330, latającego w kategorii eksperymentalnej. Pilot pokazowy i były akrobacyjny mistrz Stanów Zjednoczonych klasy unlimited, Michael Goulian, w bieżącym sezonie, podobnie jak w 2009 r. wykonuje podniebne ewolucje w wyposażonym w nowe śmigło samolocie Extra 330SC.

“Claw 2.0 wykazało wszystkie właściwości, które uczyniły pierwszą wersję ‘Claw’ liderem rynku, ale z punktu widzenia wydajności, posiada już większą moc ciągu,” powiedział Goulian i dodał “Ma ono również bardziej nowoczesny wygląd. Jest naturalnym i godnym następcą Claw.”

Claw 2.0, które przeszło wszystkie wymagane testy certyfikacyjne, w tym zderzenia z ptakami, uderzenia pioruna i wytrzymałości zmęczeniowej, przeszło także testy wibracji w akrobacjach wykonywanych na samolocie Extra 330SC.

Źródło: AOPA
comments powered by Disqus