Przejdź do treści
AeroPlan 07/2021
Źródło artykułu

"AeroPlan" 07/2021 – ilustrowany magazyn lotniczy

Opublikowany został "AeroPlan" Nr 07/2021 popularnego magazynu, ukazującego się w internecie dla hobbystów lotniczych: modelarzy, kolekcjonerów, spotterów i historyków.

W każdym numerze relacje z nieznanych wydarzeń z dziejów lotnictwa, opisy wybranych samolotów, informacje o nowościach rynku modelarskiego, porady dla modelarzy plastikowych, rysunki, plansze barwne i wiele zdjęć samolotów lądujących na polskich lotniskach, a także statystyka lotnicza. Magazyn zamieszcza wiele materiałów nadsyłanych przez czytelników – z kraju i ze świata.

W Nr 07/2021 wydania elektronicznego (online) polecamy:

Vatti w Hiszpanii
Przyjęło się mówić, że do II. w. św. piloci Luftwaffe przystąpili z nowym rewolucyjnym szykiem bojowym, który dał im przewagę nad przeciwnikami. Była to tylko częściowo prawda, gdyż jeszcze w 1940 nie wszystkie jednostki ją stosowały. Do dzisiaj stosuje się szyk dwóch osłaniających się pilotów oraz formację czterech palców. Autorem tej taktyki okrzyknięto młodego pilota Wernera Möldersa, który wymyślił ją i przetestował podczas Wojny Domowej w Hiszpanii, gdzie stał się również najskuteczniejszym pilotem niemieckim. Warto prześledzić jego losy podczas służby w Legionie Condor i okoliczności powstania nowego szyku.

Lockheed Martin X-35 – samolot w szczegółach
W fazie demonstracyjnej konkursu Joint Strike Fighter (JSF) Lockheed Martin przedstawił dwie maszyny: X-35A i X-35C, przy czym kadłuby obu samolotów zaprojektowano od początku do zabudowy zarówno silnika w układzie klasycznym, jak i zespołu napędowego umożliwiającego skrócony start i pionowe lądowanie (short take-off vertical landing – STOVL).

Starfightery nad fiordami
F-104 Starfighter pozostaje jednym z najsłynniejszych samolotów myśliwskich. Zasłynął nie tylko ze względu na swoje rekordowe osiągi w momencie wchodzenia do służby, ale w równej mierze z powodu dużej wypadkowości – szczególnie w niemieckiej Luftwaffe – przez którą przylgnęła do niego niechlubna nazwa twórca wdów. Jest jednak również państwo, w którym po dziś dzień F-104 jest wspominany ze szczególnym szacunkiem, właśnie ze względu na swoją niezawodność. To Norwegia, mająca w dwóch eskadrach F-104, które do czasu wprowadzenia do uzbrojenia F-16 stanowiły główne zabezpieczenie północnej flanki NATO.

10 lat vintage w Polsce
18 stycznia 2021 minęło 10 lat, odkąd na łamach internetowego forum Polska Witryna Modelarska w dziale Projekty Grupowe Jarosław Gucwa zamieścił post proponujący sklejanie modeli w sposób stylizowany na modele budowane w latach 1960. -70. i -80. (post i dyskusja znajdziecie pod tym linkiem www.pwm.org.pl/viewtopic.php?f=257&t=14228). Post ten wywołał bardzo ciekawą dyskusję na temat poruszonego przez J. Gucwę zagadnienia, a ta z kolei w niedalekiej przyszłości zaowocowało powstaniem nowego kierunku, zwanego vintage, w plastikowym, a potem – za sprawą Andrzeja Latyńskiego i Pawła Ogarka – również i w kartonowym modelarstwie redukcyjnym.

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem "AeroPlanu" Nr 07/2021 na stronie: www.altair.com.pl


AeroPlan ukazuje się od 1995, a od 1999 jego redaktorem naczelnym jest najlepszy polski modelarz plastikowy, wygrywający od lat wszystkie najważniejsze konkursy modelarskie na świecie. Spowodowało to, że formuła czasopisma uległa pewnej modyfikacji, poprzez zbliżenie go bardziej do środowiska modelarskiego. Magazyn przekształcił się jednocześnie z nieregularnego kwartalnika w dwumiesięcznik. Raz w roku ukazuje się podwójny numer monograficzny poświęcony wybranej konstrukcji lotniczej, z dołączoną płytą CD-ROM.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Czytaj więcej

lotnictwo GA
W ostatnich dniach ukazały się zmiany AIP AIRAC AMDT 251, MIL AIRAC AMDT 142, VFR AIP AIRAC AMDT 153.
wojsko
Jak poinformował portal Echodnia.eu, do Radomia sprowadzono z Dęblina dwa ostatnie samoloty TS-11 Iskra, które będą umieszczone na specjalnej instalacji zbudowanej na rondzie Narodowych Sił Zbrojnych w Radomiu. Pomnik ma być hołdem dla radomskich lotników, a także dla twórcy...
wojsko
Wojska lotnicze USA poinformowały w poniedziałek o przeprowadzeniu pomyślnej próby z pociskiem hiperdźwiękowym, który osiągnął pięciokrotną szybkość dźwięku.
wojsko
5 maja, załoga tankowca Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych dokonała prawdziwie długodystansowego lotu, lecąc KC-46A Pegasus przez 24,2 godziny. Rekordowy lot o długości 9 000 mil, który był najdłuższym w historii Dowództwem Mobilności Powietrznej (AMC), rozpoczął się w Bazie...

Nasze strony