IX Bałtycki Festiwal Modelarski – on-line

IX Bałtycki Festiwal Modelarski - on-line (fot. modelarstwo.koszalin.pl)

Zapraszamy modelarzy na dziewiątą już edycję Bałtyckiego Festiwalu Modelarskiego, który odbędzie się w dniach 14-15.11.2020 r. Z uwagi na obecną sytuację Festiwal odbędzie się on-line.

W obecnej sytuacji związanej z epidemią COVID-19 i wprowadzonymi obostrzeniami nie możemy liczyć na zorganizowanie konkursu w tradycyjnej formule. Pomimo życzliwości Politechniki Koszalińskiej, która miała udostępnić salę, czy Urzędu Miasta Koszalina, przepisy nie zezwalają na przeprowadzenie imprezy stacjonarnie. W czasie, który pozostał do rozegrania IX Bałtyckiego Festiwalu Modelarskiego, sytuacja raczej się nie zmieni – zawsze groziłoby odwołanie festiwalu w ostatnim momencie – tłumaczą organizatorzy.

Nie chcemy jednak rezygnować z festiwalu i wzorem innych konkursów postanowiliśmy przenieść się do internetu. Mamy nadzieje, że to będzie tylko jednorazowa edycja on-line BFM. Pracowaliśmy nad przygotowaniami do dziewiątej odsłony festiwalu rzetelnie, sponsorzy przekazali już nagrody na festiwal. Nie chcemy odkładać tego do następnego roku. Postanowiliśmy więc z naszymi Partnerami na przeprowadzenie w dniach 14-15.11.2020 IX Bałtyckiego Festiwalu Modelarskiego on-line – zachęcają do udziału organizatorzy.

Celem festiwalu jest popularyzacja modelarstwa wśród dzieci i młodzieży, wśród społeczeństwa województwa zachodniopomorskiego oraz miasta Koszalina i powiatu koszalińskiego, a także wymiana doświadczeń i wiedzy między modelarzami.

Do konkursu można zgłaszać modele kartonowe i modele plastikowe. W danej klasie zawodnik może zgłosić maksymalnie dwa modele. Organizatorzy nie będą pobierać opłat startowych za udział w konkursie.

W ramach Festiwalu odbędzie się też konkurs tematyczny "Samoloty z Zegrza Pomorskiego". Od 1953 roku lotnisko Zegrze Pomorskie było domem najpierw dla 26 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego, a następnie w latach 1989 - 2000 9 PLM. Przez ten okres w Zegrzu użytkowane były takie samoloty jak: Jak-23, MiG-15, MiG-15 UTI, Lim-1, Lim-1SB, Lim-2, Lim-5, MiG-17, MiG-21 F-13, Mig-21PF, Mig-21PF, MiG-21MF, MiG-21US, MiG-21UM, MiG-21bis, TS-11 Iskra, Jak-11. W konkursie mogą brać udział modele w skali 1:72 i wyższej (1:48, 1:32 itp.) w malowaniu samolotów będących na wyposażeniu Pułku w Zegrzu Pomorskim od powstania do rozformowania jednostki.

Modele na IX Bałtycki Festiwal Modelarski i konkurs tematyczny można zgłaszać wyłącznie elektronicznie przez formularz rejestracyjny (dostępny od dnia 28.10.2020 r.). Organizatorzy nie przewidują zgłoszenia modeli w dniu zawodów.

Modelarze będą startować w grupach wiekowych:
• Młodzik (M) – do 12 lat
• Junior (J) – od 12 lat do 18 lat
• Senior (S) – powyżej 18 lat

W każdej kategorii festiwalowej, komisja sędziowska wyłoni trzy prace wystawione do festiwalu w każdej z klas dokonując ich oglądu i zwracając uwagę na: zgodność z oryginałem, jakość wykonania, samodzielne przeróbki i modyfikacje modelu.

Organizatorzy przewidują wiele nagród specjalnych, a wśród nich: puchar Koszalińskiego Plutonu Modelarskiego "Pod But" za najlepszy model Festiwalu, nagroda za najlepszy model samolotu w polskich barwach – nagroda ufundowana przez Wojciecha Sokołowskiego.

Harmonogram Festiwalu:

14.11.2020 r. (sobota)
9:00 – Uruchomienie galerii konkursowej
10:00-11:00 – Warsztaty on-line dla najmłodszych
9:00-17:00 – Praca komisji sędziowskiej

15.11.2020 r. (niedziela)
13:00 – Ceremonia zakończenia zawodów (transmisja online)

Więcej inkformacji na stronie: www.modelarstwo.koszalin.pl oraz na stronie wydarzenia.

Źródło: Koszaliński Pluton Modelarski
comments powered by Disqus