Pierwszy airbus wyprodukowany w zakładach w Mobile leci do odbiorcy na biopaliwach
Jeszcze w tym tygodniu amerykańskie zakłady Airbus produkujące samoloty z rodziny A320 dostarczą pierwszą swoją maszynę napędzaną częściowo tzw. zrównoważonym paliwem lotniczym (SAF). Najnowszy egzemplarz A321 jest przeznaczony dla linii JetBlue i zgodnie z planem, opuszcza w Mobile w dniu 20 września, mając w zbiornikach mieszankę zawierającą 15 procent specjalnych biopaliw.
Do końca bieżącego roku zakład w Mobile ma przekazać liniom JetBlue w sumie pięć napędzanych paliwem SAF samolotów A321. Dla każdego z nich paliwo dostarczy certyfikująca je spółka Air BP, a zatankowaniem zajmie się Signature Flight Support, firma odpowiadająca za świadczone na rzecz Airbus usługi tankowania w zakładach Mobile.
Od maja 2016 r. spółka Airbus oferuje swoim klientom odbierającym nowe samoloty z francuskiego zakładu w Tuluzie możliwość zlecenia zatankowania ich bardziej przyjazną dla środowiska mieszanką paliwową SAF. Po dostarczeniu samolotów liniom JetBlue Airbus zdecyduje o kolejnych krokach pozwalających zaproponować taką opcję także innym klientom, których zamówienia przechodzą montaż końcowy w Mobile. W dalszej perspektywie władze koncernu Airbus snują plany wspierania produkcji przemysłowej paliw z domieszką biokomponentów na potrzeby lotnictwa w południowo-wschodnich stanach USA.
„Stawiamy sobie za cel pozyskiwanie paliw zrównoważonych na południowym wschodzie Stanów Zjednoczonych. To doskonała okazja na zacieśnianie współpracy z lokalnymi interesariuszami przy zwiększaniu skali produkcji i komercjalizacji paliw SAF w tym regionie", powiedział Frederic Eychenne, szef działu New Energies w spółce Airbus. „Aktywnie poszukujemy pomysłów, które pozwolą wykorzystać strategię spółki Airbus do stworzenia nowych bodźców rozwoju gospodarczego dla stanu Alabama."
„To kolejny przykład na to, że w JetBlue dobrze rozumiemy, iż stabilna i bezpieczna przyszłość lotnictwa będzie wymagać współpracy między wszystkimi gałęziami przemysłu", skomentował Robin Hayes, prezes JetBlue. „Sięgając po odnawialne paliwa lotnicze, JetBlue utwierdza się w przekonaniu, że może przyczynić się do wytyczenia ścieżki przyszłego rozwoju swojej branży. Naszym celem jest pełnić rolę podmiotu realnie kształtującego rynek odnawialnych paliw lotniczych, tworzącego popyt na nie i tym sposobem wspierającego ich podaż. Ściśle współpracujemy ze spółką Airbus przy tworzeniu infrastruktury, która zwiększy wachlarz możliwości na południowym wschodzie".
Dyrektor handlowy Air BP Matt Elliott dodał: „Branża lotniczych przewozów pasażerskich stawia sobie ambitne cele obniżenia poziomu emisji węgla, co wobec jej silnego wzrostu można osiągnąć wyłącznie pod warunkiem zapewnienia sobie wparcia całego łańcucha dostaw. Blisko współpracujemy z liniami lotniczymi i producentami samolotów, takimi jak Airbus, powodując postępowanie zmian przez promowanie zrównoważonych, alternatywnych paliw dla samolotów odrzutowych i dbanie o ich dostępność".
„W Signature Flight Support jesteśmy dumni, mogąc wspierać spółki Airbus i JetBlue w wysiłkach nad wdrażaniem paliw zrównoważonych. BBA Aviation i Signature Flight Support nie szczędzą sił, starając się zmniejszać swój wpływ na środowisko i wspierając innowacje wprowadzane w tym celu przez branżę", oświadczył Mark Johnstone, członek zarządu BBA Aviation i prezes Signature Flight Support, firmy współpracującej także z Air BP przy zaopatrywaniu obsługiwanych przez tę spółkę operatorów samolotów dyspozycyjnych w paliwo o emisji dwutlenku węgla niwelowanej dzięki jej kompensowaniu przez program BP Target Neutral.
Dodatkowym akcentem potwierdzającym zaangażowanie spółki Airbus w minimalizowanie wpływu na środowisko na każdym etapie życia samolotu było ogłoszenie przez koncern oficjalnego uzyskania przez zakład w Mobile certyfikatu ISO14001. ISO 14001 to dobrowolnie stosowana, uznawana na całym świecie norma wytyczająca kryteria dla systemów zarządzania środowiskowego. Świadectwo to obejmuje działania, produkty i usługi 20 placówek w 7 krajach, czyli łącznie ok. 56 tys. pracowników. Spółka Airbus była pierwszym producentem samolotów, który uzyskał certyfikat zgodności z normą ISO 14001 dla wszystkich swoich zakładów, produktów i usług.
Komentarze