Przejdź do treści
Źródło artykułu

Lot testowy nowego transportowca A330-200 Freighter

A330-200F pozwoli operatorom samolotów transportowych dostosować się do zmian rynkowych.

Nowy, wyspecjalizowany wariant transportowca z popularnej rodziny samolotów A330, odbył 5 listopada dziewiczy, czterogodzinny lot nad Tuluzą. Wydarzenie to jest początkiem serii 180 godzin testów oraz działań w zakresie certyfikacji. Pierwsza dostawa tego typu samolotu dla pierwszego operatora, Etihad Crystal Cargo, zaplanowana została na lato 2010 r.

Nowy A330-200F ma zaoferować klientom większy zasięg oraz wyższą maksymalną ładowność przy znacznie niższych kosztach jednostkowych w porównaniu z najbardziej zbliżonym do niego modelem konkurencyjnym. Już dziewięciu nabywców złożyło wiążące zamówienia na 67 egzemplarzy tego samolotu.

Dyrektor operacyjny Airbusa ds. klientów, John Leahy, powiedział: „Wydajny A330-200F jest bardzo dobrze dostosowany do współczesnych zmian rynkowych – rosnących kosztów paliwa oraz zwiększonej presji na przychody”. Dodaje: „A330-200F to właściwy samolot, pojawiający się we właściwym czasie. Znajdujemy się u zarania ożywienia rynkowego, toteż nadchodzi czas, by linie lotnicze przygotowały się na przyszły wzrost przewozu towarów”.

Airbus przewiduje, że w ciągu najbliższych 20 lat, w obliczu średniego rocznego wzrostu gospodarczego na poziomie 5,2%, pojawi się zapotrzebowanie na ponad 3400 samolotów transportowych, w tym na 1600 transportowców średniej wielkości. A330-200F będzie odgrywać w tej dziedzinie bardzo ważną rolę.

A330-200F ma większą ładowność niż początkowo zakładano, oferując dwie konfiguracje eksploatacyjne w zależności od planowanego przeznaczenia. Samolot może przewozić do 64 ton metrycznych na odległość ponad 7400 km (4000 mil morskich) lub ponad 69 ton metrycznych na odległość do 5930 km (3200 mil morskich) bez międzylądowania. Tego rodzaju możliwości pod względem zasięgu i wielkości ładunku użytecznego pozwolą operatorom na rozwój działalności poprzez otwarcie nowych tras lub wydłużenie istniejących. Dzięki zoptymalizowanemu przekrojowi poprzecznemu kadłuba, wnętrze samolotu cechuje się dużą elastycznością i pozwala na przewóz szerokiego spektrum palet i kontenerów o różnych rozmiarach, oferując maksymalne możliwości rozmieszczenia ładunku i o 30 procent wyższą objętość niż jakikolwiek inny transportowiec tej klasy.

W porównaniu z cieszącym się ogromnym powodzeniem pasażerskim modelem A330-200, nowa wersja transportowa cechuje się wyższą o 8 ton maksymalną masą bez paliwa (MZFW), co umożliwia transport w warunkach gęstej konfiguracji ładunku (168 kg/m3 - 100 funtów na stopę sześcienną). Ponadto samolot wyróżnia się wzmocnionym kadłubem i podłogą ze specjalnie zaprojektowaną kratownicą podłogową, pozwalającą na przewóz cięższych ładunków.

A330-200F oparto na sprawdzonej, cieszącej się ogromnym powodzeniem oraz zaawansowanej technologicznie platformie A330. Dotychczas zamówiono ponad 1000 egzemplarzy samolotów tego samolotu. Zaś 625 samolotów znajduje się obecnie w eksploatacji.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony