Linie IndiGo zamawiają 300 samolotów z rodziny A320neo

A320neo w barwach IndiGo (fot. Airbus)

Hinduskie linie IndiGo zamówiły 300 samolotów z rodziny A320neo. To jeden z największych kontraktów pod względem liczby zamawianych przez jednego przewoźnika maszyn w historii Airbusa.

W najnowszej umowie Indigo zamówiło zróżnicowany zestaw samolotów A320neo, A321neo i A321XLR. Po ich dostarczeniu linie IndiGo będą eksploatowały łącznie 730 maszyn pasażerskich reprezentujących rodzinę A320neo.

„To zamówienie jest wielkim wydarzeniem dla IndiGo, gdyż służy wzmocnieniu naszej misji popularyzacji komunikacji lotniczej w Indiach, co z kolei przyspieszy wzrost gospodarczy kraju i mobilność ludzi. Oczekuje się, że sektor lotniczy w Indiach będzie się mocno rozwijał, a my jesteśmy na dobrej drodze, aby zbudować najlepszy na świecie system transportu powietrznego, obsługujący więcej klientów i spełniający obietnicę zapewnienia im niskich cen biletów i uprzejmego, bezproblemowego świadczenia usług”, powiedział Ronojoy Dutta, dyrektor generalny IndiGo.

„Cieszy nas fakt, że IndiGo, jeden z pierwszych klientów którzy zamówili samoloty A320neo, chce się nadal rozwijać dzięki Airbusowi. Dzięki temu IndiGo jest największym na świecie użytkownikiem rodziny A320neo”, powiedział prezes Airbusa Guillaume Faury. „Jesteśmy wdzięczni za obdarzenie nas tak mocnym zaufaniem. Złożone zamówienie potwierdza znakomite notowania rodziny A320neo jako samolotów świetnie sprawdzających się w obsłudze szybko rozwijających się rynków przewozów pasażerskich. Cieszymy się też, że nasze samoloty pozwolą IndiGo w pełni wykorzystać przewidywany wzrost indyjskiego rynku podróży lotniczych”.


A321neo w barwach IndiGo

„Od samego początku wierzyliśmy w IndiGo i jesteśmy zadowoleni się, że możemy kontynuować nasze bardzo owocne partnerstwo” – powiedział Christian Scherer, dyrektor handlowy Airbusa. „Przykład IndiGo doskonale pokazuje korzyści i znaczenie A320neo dla wiodących tanich linii lotniczych. Wybór samolotów A321neo, a teraz także A321XLR, stanowi dla naszych klientów logiczny następny krok w rozwoju poprzez dążenie do obniżania kosztów oraz zwiększania komfortu pasażerów i zasięgu rynkowego”.

„Ponownie z przyjemnością współpracujemy z Airbusem przy okazji zamówienia kolejnej transzy samolotów z rodziny A320neo. Nowe, paliwooszczędne maszyny pozwolą IndiGo na uzyskanie niskich kosztów operacyjnych i oszczędności paliwowych przy jednoczesnym zachowaniu wysokich standardów niezawodności. Wybór dostawcy silników dla zamówionych właśnie samolotów zostanie dokonany w późniejszym terminie”, oświadczył Riyaz Peermohamed, dyrektor IndiGo ds. zakupów i finansowania statków powietrznych.


A321XLR w barwach IndiGo

IndiGo należy do najszybciej rozwijających się przewoźników lotniczych świata. Od czasu dostawy pierwszego samolotu A320neo w marcu 2016 r. jego flota maszyn z rodziny A320neo stała się największą na świecie. Linia dysponuje obecnie 97 samolotami A320neo i 128 samolotami A320ceo.

A321XLR jest kolejnym wariantem rozwojowym samolotu A321LR, odpowiadającym na potrzeby linii lotniczych poszukujących maszyn o jeszcze większych zasięgu i ładowności, umożliwiających im uzyskanie większych korzyści biznesowych. Samolot ten zapewnia niespotykany dotąd w przypadku maszyn wąskokadłubowych zasięg do 4700 mil morskich, przy zużyciu paliwa o 30% niższym w przeliczeniu na jeden fotel pasażerski w porównaniu z samolotami konkurencji poprzedniej generacji.

Na koniec września 2019 r. Airbus posiadał w portfelu potwierdzone zamówienia od prawie 110 klientów na ponad 6650 samolotów rodziny A320neo.

Źródło: Airbus
comments powered by Disqus