Kazachstan zamawia A400M

A400M w barwach Republiki Kazachstanu, fot. Airbus

Przedstawiciele Republiki Kazachstanu złożyli zamówienie na dwa samoloty Airbus A400M. Tym samym państwo to stanie się dziewiątym użytkownikiem Atlasów, wraz z Niemcami, Francją, Wielką Brytanią, Hiszpanią, Turcją, Belgią, Malezją i Luksemburgiem. Kontrakt przewiduje dostawę pierwszego samolotu w 2024 r. Obejmuje kompletny pakiet wsparcia serwisowego i szkoleniowego. Wraz z umową podpisano porozumienie (memorandum of understanding) o współpracy w zakresie usług utrzymania i remontów oraz pierwszego etapu tworzenia lokalnego centrum utrzymania C295.

„A400M stanie się fundamentem taktycznych i strategicznych operacji lotniczych w Kazachstanie”, powiedział Michael Schoellhorn, prezes Airbus Defence and Space. „Nowy kontrakt eksportowy zwiększa liczbę zamówionych A400M do 176 sztuk. Tę liczbę spodziewamy się zwiększyć w najbliższej przyszłości. Przy ponad 100 dostarczonych samolotach i 100 000 wylatanych godzinach, A400M dowiódł już swoich możliwości, osiągając stan dojrzałości, na który czekało wielu potencjalnych klientów”.


Dzięki wykorzystaniu istniejących już zasobów oraz zdolnościom do prowadzenia misji wojskowych, cywilnych i humanitarnych, A400M umożliwi Kazachstanowi szybkie reagowanie na każdą sytuację poprzez przerzut sił i środków na duże odległości i dostęp do odległych obszarów.

Źródło: Airbus
comments powered by Disqus