Airbus i Dassault Aviation będą współpracować ws. programu powietrznych systemów walki przyszłości (FCAS)

Myśliwiec nowej generacji (fot. Dassault Aviation)

Francja i Niemcy zleciły spółkom Dassault Aviation i Airbus pierwszy kontrakt na wykonanie wspólnego studium koncepcyjnego (JCS, ang. Joint Concept Study) dotyczącego programu powietrznych systemów walki przyszłości (FCAS). Rozpoczęcie realizacji studium JCS zostało ogłoszone na dzisiejszym spotkaniu w Paryżu przez francuską Minister Sił Zbrojnych Florence Parly i jej niemiecką odpowiedniczkę, Ursulę von der Leyen.

Decyzja obydwu krajów stanowi kamień milowy na drodze do zagwarantowania europejskiej suwerenności i wiodącej pozycji technologicznej w dziedzinie lotnictwa wojskowego na nadchodzące dziesięciolecia. Jako datę rozpoczęcia realizacji dwuletnich prac nad studium wyznaczono 20 lutego 2019 r.

Eric Trappier, przewodniczący i prezes Dassault Aviation, powiedział: "Ten nowy krok jest kamieniem węgielnym, aby zapewnić autonomię strategiczną w Europie jutra. Jako Dassault Aviation, będziemy mobilizować nasze kompetencje w roli Architekta Systemowego i Integratora, aby sprostać wymaganiom obu naszych narodów i utrzymać nasz kontynent jako światowej klasy lidera w kluczowym obszarze powietrznych systemów walki."

Dirk Hoke, prezes Airbus Defence and Space, dodał: "Program powietrznych systemów walki przyszłości (FCAS) jest jednym z najbardziej ambitnych europejskich programów obronnych stulecia. Dzięki dzisiaj podpisanemu kontraktowi nareszcie w pełni wdrażamy ten zaawansowany technologicznie program. Obie firmy są zaangażowane w dostarczanie naszym państwom najlepszych rozwiązań w zakresie programu NGF wraz z towarzyszącymi mu systemami. Jesteśmy naprawdę podekscytowani faktem, że dostaliśmy taką możliwość i doceniamy zaufanie, jakim obdarzono nasze firmy."

Planowany system broni nowej generacji będzie obejmował zaawansowany program załogowego Myśliwca Nowej Generacji (NGF) oraz zestaw nowych i ulepszonych broni, a także zestaw systemów bezzałogowych (Remote Carriers) połączonych z rozwiązaniem łącznościowym Combat Cloud i całym jego ekosystemem, osadzonym w architekturze „systemu systemów" FCAS.

Wspólne Studium Koncepcyjne (JCS) oparte jest na uzgodnionym na szczeblu międzynarodowym dokumencie dotyczącym wspólnych wymogów operacyjnych wysokiego poziomu (HLCORD), podpisanym podczas Salonu Lotniczego (ILA) w Berlinie w kwietniu 2018 r. przez ministrów obrony Francji i Niemiec, a także na odpowiednich studiach koncepcyjnymi opracowanych na poziomie krajowym.

Celem studium jest konceptualizacja rozmaitych elementów FCAS i utorowanie drogi dla przyszłego projektowania, realizacji przemysłowej, a także do pełnej zdolności operacyjnej, którą według szacunków FCAS ma osiągnąć do roku 2040. Celem Studium jest przygotowanie i uruchomienie demonstratorów programów podczas Salonu Lotniczego w Paryżu w czerwcu 2019 roku.

Źródło: Airbus
comments powered by Disqus