Siły Powietrzne Hiszpanii odbierają pierwszy śmigłowiec H215

Śmigłowiec H215 (fot. Pablo Rada)

Podczas ceremonii w zakładach Airbus Helicopters w Albacete, hiszpańskie Siły Powietrzne odebrały pierwszy H215, niezawodny i ekonomiczny śmigłowiec najnowszej generacji z rozbudowanymi zdolnościami wykonywania misji. Hiszpańskie Ministerstwo Obrony wynegocjowało zakup w lipcu, poprzez Agencję Zamówień i Wsparcia NATO (NSPA).

H215, członek wypróbowanej i sprawdzonej rodziny Super Puma, to dwusilnikowy, ciężki śmigłowiec wyposażony w najnowocześniejsze technologie. Spełnia najbardziej rygorystyczne normy bezpieczeństwa. Jego wyposażenie pokładowe obejmuje wielofunkcyjne wyświetlacze cyfrowe i zaawansowanego 4-osiowego autopilota, który zapewnia ochronę we wszystkich etapach lotu, niezrównaną precyzję i stateczność nawet w najtrudniejszych warunkach eksploatacyjnych.

Śmigłowiec wykonał ostatnie próby w locie w zakładach w Albacete 22 września. Został tam także pomalowany i zaopatrzony w specjalne wyposażenie misji, zwiększające jego zdolności do wykonywania zadań poszukiwawczo-ratowniczych (SAR) i odzyskiwania personelu / CSAR (ratownictwa bojowego). H215 dla Sił Powietrznych Hiszpanii ma, oprócz innych urządzeń, dodatkowe zbiorniki paliwa, które zwiększają jego zasięg do 560 km, pływaki awaryjne, radiostację wysokiej częstotliwości, wciągarkę i kompatybilne wyposażenie kabiny załogi pozwalające na wykonywanie lotów w goglach noktowizyjnych.

Hiszpańskie Siły Powietrzne użytkują kilka typów śmigłowców należących do rodziny Super Puma, zarówno w wersjach cywilnych, jak i wojskowych. Śmigłowce działają w 3 eskadrze SAR, jak również w 402 eskadrze Sił Powietrznych, która jest odpowiedzialna za transport wyższych urzędników państwowych. Nowy H215 zostanie przydzielony do 802 eskadry Sił Powietrznych / RCC Canarias i przybędzie do swej bazy w Gando (Gran Canaria) przed końcem roku.

Nowy śmigłowiec wejdzie od razu do służby po krótkim programie szkolenia załóg, które mają już duże doświadczenie w lataniu innymi wersjami Super Pumy.

„Jesteśmy bardzo wdzięczni Siłom Powietrznym za ponownie okazane nam zaufanie i jestem dumny, dostarczając dziś śmigłowiec, który jest nie tylko mocny, szybki i niezawodny, ale także ekonomiczny, oferujący wysoce zoptymalizowane koszty operacyjne”, powiedział Francisco Vergé, dyrektor generalny Airbus Helicopters w Hiszpanii. „Życzymy wielu godzin lotu, wszystkich z naszym doskonałym wsparciem, które zobowiązaliśmy się zapewnić”.

Źródło: Airbus Helicopters
comments powered by Disqus