Przejdź do treści
Tiger MkIII (fot. Airbus Helicopters/Anthony Pecchi)
Źródło artykułu

Nowe pazury dla śmigłowca Airbus Helicopters Tiger

OCCAR zleca analizy ograniczenia ryzyka dotyczące wdrożenia nowych zdolności bojowych dla śmigłowca Tiger MkIII.

Działając w imieniu francuskiej, niemieckiej i hiszpańskiej agencji ds. uzbrojenia DGA, BAAINBw i DGAM, organizacja OCCAR (Organisation Conjointe de Coopération en matière d'Armement – Organizacja do spraw Współpracy w Zakresie Uzbrojenia) zleciła Airbus Helicopters przeprowadzenie prac studialnych ograniczenia ryzyka, których celem jest zapewnienie śmigłowcowi Tiger zdolności bojowych następnej generacji.

Głównym założeniem projektu jest przygotowanie faz wdrożenia i modernizacji nowej awioniki, wyposażenia misji i uzbrojenia Tigera. W pracach studialnych wezmą udział także firmy Thales i MBDA.

„Jesteśmy dumni z prac nad przyszłym rozwojem Tigera, ponieważ ten program jest ważny dla współpracy obronnej w Europie” – powiedział Bruno Even, prezes Airbus Helicopters. „Dzięki analizom ograniczającym ryzyko, Francja, Niemcy i Hiszpania będą mogły podjąć decyzję o wdrożeniu dodatkowych zdolności operacyjnych dla śmigłowców Tiger”.

Dotychczas dostarczono 178 Tigerów siłom zbrojnym Francji, Niemiec, Hiszpanii i Australii, które wylatały ponad 110 000 godzin. Po raz pierwszy wysłany do akcji bojowych przez armię francuską w Afganistanie w 2009 roku, Tiger nadal potwierdza swoje zasadnicze znaczenie w teatrach operacyjnych jako wysoce uniwersalny, trudno wykrywalny i zwrotny śmigłowiec uderzeniowy.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony