Airbus Helicopters otrzymał kontrakt na 35 śmigłowców UH-72A Lakota dla amerykańskiej armii

UH-72A Lakota (fot. Airbus Helicopters)

Airbus Helicopters, Inc. otrzymał kontrakt o wartości około 273 milionów USD, na dostawę 35 dodatkowych śmigłowców UH-72A Lakota dla United States Army (wojsk lądowych Stanów Zjednoczonych).

Kontrakt o wartości 273 mln USD obejmuje seryjne śmigłowce UH-72A, instrukcje obsługi technicznej i instrukcje użytkowania w locie oraz zarządzanie programem. Zamówienie jest podzielone na dwie części: 17 UH-72A Lakota zostanie przeznaczonych dla skrzydła lotnictwa w Ft. Rucker do szkolenia wstępnego, a 18 UH-72A Lakota będzie używanych do szkolenia obserwatorów i kontrolerów w wojskowych ośrodkach szkolenia bojowego.

„Jesteśmy dumni, że armia amerykańska polega na nas, aby zapewnić wszechstronne zdolności dla swojego lotnictwa. Mamy niepobity rekord zapewnienia wysokiej jakości śmigłowców i wsparcia bez przekraczania kosztów”, powiedział Chris Emerson, prezes i dyrektor generalny Airbus Helicopters, Inc. i szef na region Ameryki Północnej.

Airbus produkuje Lakoty w zakładach w Columbus, w stanie Missisipi. Od rozpoczęcia programu w 2005 r. Airbus dostarczył ponad 412 Lakot. UH-72A jest lekkim śmigłowcem dwusilnikowym służącym do różnorodnych operacji wojskowych, w tym: patrolowania granic, ewakuacji medycznej, transportu żołnierzy i VIP-ów, lekkich ładunków oraz zapewnienia bezpieczeństwa wewnętrznego.

UH-72A jest dostępny w wielu konfiguracjach i charakteryzuje się najniższym kosztem zakupu, utrzymania i eksploatacji w porównaniu z dowolnym produkowanym obecnie amerykańskim śmigłowcem wojskowym. Lakota to kluczowy element Programu Restrukturyzacji Lotnictwa Wojsk Lądowych (Army Aviation Restructuring Initiative) oraz podstawowy śmigłowiec szkolny, eksploatowany w Centrum Doskonałości Lotnictwa Wojsk Lądowych Stanów Zjednoczonych w Fort Rucker, w stanie Alabama.

Lakoty były intensywnie eksploatowane w ciągu ostatnich kilku miesięcy, zwalczając pożary w Kalifornii i niosąc pomoc ofiarom huraganów Irma i Harvey.

Wiele podmiotów w całym kraju współpracuje z władzami lokalnymi, korzystając ze śmigłowców Lakota. UH-72A wspomagają misje na terenie kraju, co podkreśla wyjątkową wszechstronność tego śmigłowca i jego zdolność do wykonywania wspólnych działań agencji rządowych i pozarządowych.

Źródło: Airbus Helicopters
comments powered by Disqus