AIR SHOW 2017 kolejnym sukcesem

Występ zespołu Baltic Bees, fot. M.C. Wójtowicz, Klub DG RSZ

Tegoroczna edycja Międzynarodowych Pokazów AIR SHOW przejdzie do historii jako najbardziej kontrowersyjna. Jednocześnie, dzięki wysiłkowi wielu zaangażowanych instytucji i osób, tegoroczna impreza była bardzo udana. Ostatni weekend sierpnia był długo oczekiwany przez wszystkich miłośników lotnictwa z Polski i z zagranicy. 26 i 27 sierpnia do Radomia zjechali pasjonaci awiacji z całej Europy.

Pokazy wparł przemysł

Dzięki wysiłkowi wielu ludzi z Biura Organizacyjnego AIR SHOW i Dowództwa Generalnego RSZ, z Urzędu Miasta Radom i spółek miejskich, przy ogromnym wsparciu  partnerów, jakimi były między innymi Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. oraz Polski Koncern Naftowy ORLEN S.A, udało się sprawnie i bezpiecznie przeprowadzić pokazy lotnicze, które, tak jak poprzednie, przejdą do historii jako udane. – Air Show w Radomiu jest jedną z najważniejszych tego typu imprezą w Europie, której prestiż budowano przez wiele lat. Nie może zatem dziwić, że Polska Grupa Zbrojeniowa, jeden z największych holdingów skupiających przemysł zbrojeniowy w regionie aktywnie włącza się w organizację tego wydarzenia – komentuje Robert Papliński, zastępca dyrektora w Biurze Komunikacji i Promocji PGZ.


                                                               fot. P.Cieliński

Historia, edukacja i kultura


Mottem przewodnim  AIR SHOW 2017 była 85. rocznica brawurowego zwycięstwa Polaków – kapitana pilota Franciszka Żwirki i inżyniera Stanisława Wigury w Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych Challenge 1932. Z tej okazji, organizatorzy przygotowali specjalną, historyczną strefę „Challenge 1932”, która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem zarówno dorosłych miłośników lotnictwa, jak i najmłodszych widzów. Jeden z Partnerów Głównych wydarzenia, Saab Defence and Security, wsparł wznowienie książki „Franciszek Żwirko. Lotnik zwycięzca” autorstwa Henryka Żwirki. - Na radomskim Air Show (…), mieliśmy okazję zaprezentować naszą ofertę dla Sił Powietrznych RP. Saab obecny jest w Polsce już od wielu lat, budując trwałe partnerstwo z polskim przemysłem, które oferujemy również w ramach programu pozyskania samolotów specjalnego przeznaczenia dla programów „Rybitwa” i „Płomykówa” - mówił Jyrki Kujansuu, wiceprezes w Saab AB. Widzów przyciągnęły także Strefa Dziecka, czyli laboratorium lotnicze prowadzone przez Fundację Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza oraz Strefa Kultury Wysokich Lotów z kinem lotniczym, stoiskiem filmu „Dywizjon 303” oraz wystawą fotografii lotniczej i ciężarówką Jarosława Rypińskiego, malowaną w hołdzie polskim lotnikom.


                                   Publicznośc na Air Show 2017, fot Marcin Bójko

Radom gościł 10 krajów

W sobotę 26 sierpnia na radomskim lotnisku obecny był Minister Obrony Narodowej Antonii Macierewicz, który dokonał uroczystego otwarcia Międzynarodowych Pokazów Lotniczych AIR SHOW 2017 i złożył podziękował wszystkim zaangażowanym przygotowanie wydarzenia. W defiladzie powietrznej, która oficjalnie inicjowała pokazy,  zaprezentowały się wszystkie statki powietrzne będące na wyposażeniu Sił Zbrojnych RP.  W tegorocznej imprezie wzięli udział przedstawiciele 11 państw: Litwy, Łotwy, Wielkiej Brytanii, USA, Rumunii, Włoch, Niemiec, Holandii, Austrii, Ukrainy oraz Polski. Na radomskim niebie można było podziwiać ponad 177 wojskowych i cywilnych statków powietrznych.


                               Tir malowany w motyw Dywizjonu 303, fot. Marcin Bójko

Amerykańskie bombowce  i łotewskie „Pszczoły”

Po raz pierwszy widzowie w Radomiu mogli podziwiać amerykańskie bombowce lotnictwa strategicznego B-52 oraz B-1. Były to niewątpliwie jedne z najbardziej  wyczekiwanych gwiazd pokazów. Grono około 170 tysięcy widzów mogło również obserwować podniebne akrobacje zespołów z 4. Skrzydła lotnictwa Szkolnego: Biało-Czerwone Iskry i Orlik, jak też łotewskich pilotów z zespołu Baltic Bees oraz niesamowitą formację Red Bulla – The Flying Bulls. Piloci biorący udział w pokazach dynamicznych zaprezentowali największy kunszt pilotażu solowego i zespołowego, a wspólny pokaz Artura Kielaka na samolocie akrobacyjnym i por. Jacka Stolarka na bojowym MiG-29,  wzbudził aplauz zgromadzonej publiczności. 


                 Pokaz dynamiczny por.pil. Jacka Stolarka i Artura Kielaka, fot. Marcin Bójko

Wystawa statyczna zachwyciła widzów

Co jeszcze podobało się odwiedzającym radomskie lotnisko? Z pewnością, największa z dotychczas prezentowanych na AIR SHOW, wystawa sprzętu wszystkich Rodzajów Sił Zbrojnych, a także potencjału instytucji wojskowych i przemysłu obronnego oraz lotniczego. - Po raz pierwszy prezentowaliśmy na stoisku nasz najnowszy samolot pomiarowy Beechcraft King AI-350 potocznie zwany „Papugą”. Zainteresowanie nim przekroczyło nasze założenia – nie krył zadowolenia Mikołaj Karpiński, rzecznik prasowy PAŻP. Jego słowa potwierdza Tomasz Badowski, dyrektor Biura Komunikacji i Promocji WB Group: - Tegoroczna edycja Air Show była bardzo udana. Zarówno pod względem organizacyjnym jak również liczby osób odwiedzających nasze stoisko podczas dwóch dni.


                          Stoisko promocyjne partnera strategicznego PGZ fot. Macin Arbuz

Tego rodzaju wydarzenia są dla nas niepowtarzalną okazją aby zaprezentować pasjonatom lotnictwa najnowsze technologie systemów bezzałogowych, które są projektowane i produkowane w naszym kraju.  Wystawa została wzbogacona o pokaz sprzętu sojuszników ze Stanów Zjednoczonych, Rumunii oraz Wielkiej Brytanii, którzy wchodzą w skład batalionowej grupy bojowej NATO stacjonującej w Orzyszu. Za przygotowanie pokazów dziękował sam Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych, gen. dyw. Jarosław Mika, który zamknął wydarzenie, wręczając pamiątkowe certyfikaty i wyróżnienia. 

Źródło: Air Show
comments powered by Disqus