Air France KLM przygotowują się do dystrybucji szczepionek przeciwko Covid-19

Samolot KLM - przewóz cargo (fot. Air France KLM Martinair Cargo)

Należąca do Grupy Air France KLM spółka Air France KLM Martinair Cargo, która specjalizuje się we frachcie lotniczym jest w trakcie przygotowań do globalnej dystrybucji szczepionek przeciwko Covid-19. Transport w kontrolowanej temperaturze do minus 80 stopni Celsjusza, skala przedsięwzięcia i konieczność budowy specjalistycznej infrastruktury to najważniejsze z wyzwań tej bezprecedensowej operacji logistycznej. Do dystrybucji na całym świecie ma trafić łącznie około 15 miliardów szczepionek, a transport dużej ich części będzie wymagał specjalnych warunków.

Od wybuchu pandemii Covid-19 w marcu 2020 spółka frachtu lotniczego – Air France KLM Martinair Cargo jest aktywnie zaangażowana w utrzymanie globalnej sieci lotniczych przewozów towarowych, pomagając w zapewnieniu kluczowych łańcuchów dostaw dla służby zdrowia. Regularne dostawy leków, sprzętu medycznego, środków ochrony indywidualnej oraz innych materiałów są szczególnie ważne w czasach pandemii. W ostatnich miesiącach spółka Air France KLM Martinair Cargo, która dysponuje obecnie siatką obejmującą ponad 100 połączeń międzykontynentalnych,  zrealizowała około 6000 lotów towarowych.

Jednym z kolejnych wyzwań Air France KLM Martinair Cargo będzie globalna dystrybucja szczepionki przeciwko Covid-19, nad którą obecnie pracują Pfizer wraz z BioNTech. Pod względem skali, transport szczepionek będzie bezprecedensową operacją logistyczną. Wstępnie prognozuje się, że do dystrybucji na całym świecie trafi łącznie około 15 miliardów szczepionek, a transport dużej ich części będzie wymagał specjalnych warunków. Nową szczepionkę opracowaną przez Pfizer należy przechowywać w stanie głębokiego zamrożenia, w temperaturze minus 70 stopni Celsjusza.  Inne szczepionki wymagają przechowywania w stałej temperaturze od plus 2 do plus 8 stopni Celsjusza. Oznacza to, że rozwiązania logistyczne będą miały zasadnicze znaczenie w zapewnieniu skutecznego i jakościowego łańcucha dystrybucji szczepionek.

„Air France KLM Martinair Cargo ma wieloletnie doświadczenie w transporcie leków w kontrolowanej temperaturze i jako pierwsza grupa lotnicza otrzymała prestiżowy certyfikat CEIV uprawniający do przewozu farmaceutycznego, nadawany przez IATA*. Dystrybucja szczepionek przeciwko Covid-19 stanowi szczególne wyzwanie pod względem skali, specjalistycznych wymagań dotyczących transportu jak i bezpieczeństwa. Aby dobrze przygotować się do tego przedsięwzięcia, cztery miesiące temu powołaliśmy specjalny zespół koordynacyjny ds. szczepionek Covid-19,  w którego skład wchodzą przedstawiciele odpowiednich działów Air France KLM Martinair Cargo. W ramach realizowanego planu działań przygotowawczych, uruchomiliśmy już specjalny klimatyzowany magazyn o kubaturze 1118 metrów sześciennych, który powstał w bazie Schiphol Pharma w Amsterdamie. Również tam, trwa budowa dodatkowej chłodni o pojemności  2061 metrów sześciennych. Natomiast w bazie Charles de Gaulle Pharma w Paryżu dobiega końca budowa podobnej strefy magazynowej z kontrolowaną temperaturą. Do transportu szczepionek zastosujemy zaawansowane pasywne rozwiązania chłodnicze, które będą stanowić uzupełnienie szerokiej gamy specjalistycznych aktywnych kontenerów z monitorowaną temperaturą. Ponadto proces transportu będzie objęty szczegółowym nadzorem z możliwością natychmiastowej interwencji.”  – powiedział Starszy Wiceprezes ds. Sprzedaży i Dystrybucji w Air France KLM Martinair Cargo – Gert Jan Roelands.

Adriaan den Heijer – Wiceprezes Air France-KLM Cargo skomentował: „Wierzymy, że współpraca i koordynacja pracy dedykowanych zespołów są ważnym elementem czekającej nas globalnej dystrybucji szczepionek. Nawiązaliśmy już relacje z wieloma podmiotami w łańcuchu logistycznym, w tym ze spedytorami, firmami przewozowymi, dostawcami kontenerów, lotniskami, firmami farmaceutycznymi oraz władzami i instytucjami z sektora opieki zdrowotnej. Wierzymy, że ścisła współpraca między wszystkimi zaangażowanymi podmiotami zagwarantuje pomyślną realizację tego logistycznego wyzwania. W ostatnich tygodniach udało nam się pomyślnie przetransportować pierwsze szczepionki przeciwko Covid-19. Uważam, że Air France KLM Martinair Cargo jest gotowy do dystrybucji szczepionki do Holandii, Francji i innych krajów na całym świecie.”

certyfikat CEIV przyznawany przez Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych IATA uprawnia linię lotniczą do przewozu leków i wartościowych produktów farmaceutycznych z zachowaniem ustalonego światowego standardu.

Źródło: Air France / KLM
comments powered by Disqus