Biuletyn bezpieczeństwa EASA dotyczący GPS Week Number Rollover

GPS Week Number Rollover, fot. xyht.com

6 kwietnia dane nawigacyjne z niektórych odbiorników GPS staną się niedokładne, o ile nie zostaną zresetowane w celu uwzględnienia kolejnego zdarzenia o nazwie „GPS Week Number Rollover”, które występuje cyklicznie co mniej więcej 19 lat. Zgodnie z nowym biuletynem informacyjnym dotyczącym bezpieczeństwa wydanym przez EASA, może ono dotyczyć wszystkich urządzeń z odbiornikami GPS.

Reset numeru tygodnia GPS następuje co 19 lat, a najbliższa zmiana przypada już 6 kwietnia. Można to porównać do licznika przejechanych kilometrach w starszych samochodach, w których wartość 99 999 km zmienia się 0 km, tak w kalendarzu GPS numer tygodnia zmienia się z powrotem w 0.

Wyzerowanie kalendarza może spowodować błąd komunikacji między satelitami GPS a chipami odbiorników GPS. W rezultacie niektóre chipy w urządzeniach nawigacyjnych stracą możliwość przetwarzania niektórych funkcji.

Według amerykańskiego Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, urządzenie GPS, które jest zgodne ze specyfikacją interfejsu GPS 200J i pracuje w czasie UTC, nie powinno podlegać negatywnym wpływom. Jednak EASA stwierdziła, że testy niektórych urządzeń GPS wykazały, że po 6 kwietnia nie wszystkie zastosowane w nich rozwiązania będą poprawnie działać. Publikacja ma pomóc operatorom zrozumieć konsekwencje „GPS Week Number Rollover” i podjąć kroki w celu rozwiązania problemu.

Biuletyn bezpieczeństwa EASA dotyczący GPS Week Number Rollover dostępny jest tutaj (LINK)

Źródło: ainonline.com
comments powered by Disqus