Zaproszenie na wystawę „100 lat Aeroklubu Polskiego”

100 lat Aeroklubu Polskiego (fot. aeroklub-polski.pl)

W tym roku Aeroklub Polski obchodzi jubileusz 100-lecia swojego istnienia. Przez cały rok będą odbywały się uroczystości i wydarzenia upamiętniające i uświetniające obchody tej rocznicy.

Aeroklub Warszawski w imieniu Aeroklubu Polskiego, Polskiego Związku Sportu Lotniczego zaprasza serdecznie w najbliższy poniedziałek, 15 lipca, na godz. 12:00 do Polskiego Komitetu Olimpijskiego, przy ul. Wybrzeże Gdyńskie 4, gdzie odbędzie się otwarcie wystawy „100 lat Aeroklubu Polskiego”.

Ekspozycję będzie można oglądać do 19 sierpnia, wstęp jest wolny.

Podczas uroczystego otwarcia wystawę zaprezentują przedstawiciele Zarządu Aeroklubu Polskiego oraz goście specjalni – mistrzowie sportów lotniczych.

Aeroklub Polski został założony dokładnie 100 lat temu w Poznaniu i stał się pierwszą instytucją formalno-prawną polskich lotników sportowych. I choć w latach 1893-1914 aż 140. Polaków budowało w kraju i zagranicą własne aparaty latające, wykonywało na nich loty pokazowe i pasażerskie w Polsce, we Francji, Rosji, Austrii, Niemczech, bijąc również rekordy krajowe i świata temat umocowań prawnych w nieistniejącym państwie Polskim był niewykonalny.

Tuż po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku powstały na warszawskim Polu Mokotowskim Centralne Warsztaty Lotnicze. Z początku remontując jedynie samoloty pozostawione przez Niemców, natomiast z czasem przy pomocy francuskiej misji wojskowej zaczęło się szkolenie polskich pilotów. Na Politechnice Warszawskiej otwarto Sekcję Lotniczą.  

W kwietniu 1920 roku Aeroklub Polski został członkiem Międzynarodowej Federacji Lotniczej (Federation Aeronautique Internationale – FAI).

Źródło: Aeroklub Warszawski
comments powered by Disqus