Przejdź do treści
FlyEye - widok z przodu w bliska (fot. Agencja Uzbrojenia)
Źródło artykułu

Agencja Uzbrojenia: wojsko odebrało zmodernizowane zestawy dronów rozpoznawczych FlyEye

Wojsko Polskie odebrało kolejne 5 zestawów dronów rozpoznawczych FlyEye wyprodukowanych przez polską spółkę Grupę WB; bezzałogowce zostały zmodernizowane m.in. w oparciu o doświadczenia z Ukrainy – poinformowała w poniedziałek Agencja Uzbrojenia.

O dostawie kolejnych bezzałogowców dla Wojska Polskiego poinformowała w poniedziałek w mediach społecznościowych Agencja Uzbrojenia. "Wojsko Polskie z końcem listopada zakończyło odbiór 5 zestawów BSP FlyEye, zmodernizowanych na mocy umowy z grudnia ub. r. przez Grupę WB. Bezzałogowe systemy powietrzne klasy mini zostały unowocześnione do najnowszej wersji systemu – FlyEye v. 3.6." – czytamy

"Modernizację dronów zrealizowano w oparciu o zebrane opinie i doświadczenia, uwzględniające doświadczenia wojny na Ukrainie. Usprawnienia dotyczą m. in. systemów nawigacyjnych, wzmocnienia poziomu bezpieczeństwa oraz integracji z systemem TOPAZ. Przed nami kolejne umowy wykonawcze, wynikające z podpisanej na tegorocznym MSPO (targach przemysłu obronnego w Kielcach – PAP) umowy ramowej, dotyczącej pozyskania blisko 1700 bezzałogowców – ponad 400 zestawów – w najnowszych wersjach rozwojowych systemu" – czytamy w komunikacie.

Agencja Uzbrojenia zawarła na wrześniowych targach umowę z WB Electronics S.A. (częścią Grupy WB) na dostawę blisko 1700 FlyEye wraz z pakietami logistycznym i szkoleniowym. Umowa, z terminem obowiązywania do końca 2035 roku, zakłada pozyskanie blisko 1700 bezzałogowców w ramach kolejnych umów wykonawczych, w najnowszych wersjach rozwojowych przedmiotowego systemu.

Podczas spotkania z dziennikarzami w we wrześniu liderzy Grupy WB zapowiadali, że w 2024 roku spółka będzie w stanie produkować ok. 200 zestawów FlyEye rocznie. Jak mówił prezes WB Electronics Piotr Wojciechowski, ponad 90 proc. bezzałagowców trafia na eksport, w tym zwłaszcza na Ukrainę, gdzie drony obu typów wykorzystywane są przez wojsko w walce z Rosjanami.

Polskie wojsko używa bezzałogowców typu Flyeye od 2010 r. Drony zostały dostarczone Wojskom Lądowym – jednostkom artylerii i dywizjonowi rozpoznania powietrznego z Mirosławca – oraz Wojskom Specjalnym. Drony Flyeye znalazły się też na wyposażeniu WOT. Dronów tego typu używa Straż Graniczna, kupiły je także formacje mundurowe innych państw, aparaty tego typu są także wykorzystywane na granicy z Białorusią.

Bezzałogowy system FlyEye może być dostarczany w różnych konfiguracjach, w tym obserwacyjnej, retransmisyjnej, transportowej (do szybkiego przenoszenia szczególnie ważnych przesyłek). Bezzałogowiec może też zostać zintegrowany z bardzo lekkim uzbrojeniem precyzyjnym, a także wektorowym systemem akustycznym do wykrywania źródeł wystrzału.

Aparat latający mierzy 3,6 m rozpiętości, jego masa startowa to 12 kg, zasięg standardowego łącza radiowego wynosi 50 km. W skład systemu oprócz bezzałogowców wchodzą m.in. głowice obserwacyjne, naziemna stacja kontroli lotu, stacja analizy danych i trenażera.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony