Prezes Qatar Airways: "Zakup A380 był największym błędem..."

A380 należący do linii Qatar, fot. traveller.com

26 maja, prezes Qatar Airways Akbar Al Baker powiedział, że największy samolot pasażerski A380 nie ma przyszłości we flocie tego przewoźnika. Status Super Jumbo jest kwestionowany przez jego operatorów od czasu, gdy pandemia COVID-19 spowodowała drastycznie zmniejszenie zapotrzebowania na przewozy lotnicze.

„Największym błędem, jaki popełniliśmy, był zakup Airbusa A380” - powiedział Al Baker, przemawiając na seminarium internetowym Simple Flying, dodając, że piętrowy liniowiec wyrządza więcej szkód niż przynosi korzyści zarówno dla Qatar Airways, jak i środowiska. „Uziemiliśmy A380 po prostu dlatego, że nie jest to samolot o niskim zużyciu paliwa” - dodał.

Qatar Airways miał w swojej flocie łącznie 10 Super Jumbo, ale linia lotnicza uziemiła je wszystkie w związku z pandemią COVID-19. Co więcej, Al. Baker podkreślał, że linia polega teraz na bardziej oszczędnych samolotach, takich jak A350 i B787 Dreamliner. Obecnie przewoźnik posiada łącznie 53 egzemplarze Airbus A350 XWB i 47 Dreamlinerów.

Jednak, mówiąc o przyszłości planów zrównoważonego rozwoju powiedział, że linie Qatar Airways zamieniłyby A350 i B787, gdyby tylko „Boeing i Airbus wprowadziły samoloty nowej generacji”, które byłyby bardziej wydajne paliwowo i niskoemisyjne. „Qatar Airways mocno inwestuje w konstrukcje o zmniejszonej emisji gazów cieplarnianych i nie dopuszcza, aby średni wiek samolotów przekroczył 10 lat”.
 

Źródło: AeroTime
comments powered by Disqus