Koreańska firma LIG Nex1 prezentuje drona cargo napędzanego wodorem

KCD-200 w locie (fot. LIG Nex1)

Makieta KCD-200, przyszłego drona w wersji cargo została zaprezentowana przez południowokoreańską firmę LIG Nex1 na Międzynarodowej Wystawie Lotnictwa i Obrony w Seulu (ADEX). Bezzałogowiec będzie zasilany ogniwami wodorowymi i będzie miał ładowność 200 kg (440 funtów).

Producent twierdzi również, że konstrukcja będzie mogła wykonywać mosje cywilne, jak i wojskowe. Projekt KCD-200 został ogłoszony w maju 2021 r., po tym, jak LIG Nex1 otrzymała pięcioletni kontrakt o wartości 44,3 mld wonów (37,6 mln USD) od Ministerstwa Handlu, Przemysłu i Energii Korei Południowej na opracowanie drona napędzanego wodorem, który będzie mógł przewozić ładunki.

Nie ujawniono żadnych terminów produkcji, testów ani dalszych szczegółów, ale warunki umowy sugerują, że faza rozwoju ma się zakończyć w 2026 r.

Firma LIG Nex1 jest znana z produkcji systemów uzbrojenia, awioniki, radarów i bezzałogowych statków powietrznych, a także innych technologii wojskowych, w tym systemu rakietowego powietrze-ziemia Chiron i pocisku manewrującego Haeseong. Te dwa ostatnie znajdują się już na wyposażeniu wojsk Korei Południowej.

Źródło: AeroTime
comments powered by Disqus