Air Lease Corporation wycofuje określenie „MAX” z nazwy Boeing 737 MAX

B737 MAX, oznaczenia, fot. Aerotime

Firma Air Lease Corporation (ALC) zrezygnowała z członu „MAX” nazwy samolotu Boeing 737 MAX 8 i określa ten model jako Boeing 737-8. Zmiana nazwy pojawiła się po ogłoszeniu przez ALC dostaw dwóch nowych konstrukcji tego typu do Sunwing Airlines, niskokosztowego przewoźnika z Kanady.

„ALC ma przyjemność ogłosić nową dostawę dwóch Boeingów 737-8 dla Sunwing Airlines” - powiedział John L. Plueger, prezes Air Lease Corporation (ALC). To nie pierwszy raz, kiedy firmy określają Boeinga 737 MAX inną nazwą. W następstwie kryzysu wizerunkowego tego modelu, który nastąpił po jego dwóch katastrofach w Etiopii i Indonezji, Ryanair zmienił nazwę samolotu na Boeing 737-8200.

Konkretna konfiguracja zamówień Ryanaira na Boeinga 737 MAX jest już nawet tak określana  przez Agencję Bezpieczeństwa Lotniczego Unii Europejskiej (EASA) w jej oficjalnych dokumentach. Agencja zezwoliła na powrót do wykonywania operacji lotniczych zmodyfikowanej wersji Boeinga 737 MAX, nakazując aktualizację oprogramowania, przeróbki instalacji elektrycznej, przeglądy konserwacyjne, aktualizację instrukcji obsługi oraz szkolenia załóg.

Dwa miesiące wcześniej, w listopadzie 2020 r., decyzję o dopuszczeniu samolotu B737 MAX do wykonywania komercyjnych operacji lotniczych podjęła Federalna Administracja Lotnicza USA (FAA).

Źródło: AeroTime
comments powered by Disqus