Zlot szkoleniowy CPPP w Poznaniu
W dniach 11-13 maja 2012 w Poznaniu odbył się zlot szkoleniowy pilotów i samolotów Cirrus w ramach prowadzonego przez Cirrus Owners and Pilots Association (COPA) międzynarodowego programu Cirrus Pilot Proficiency Program. W zlocie wzięło udział 35 osób, które przybyły do Poznania 24 samolotami z całej Europy. W trakcie imprezy uczestnicy przechodzili zarówno szkolenia teoretyczne, jak i praktyczne w symulatorze Aero Poznań oraz w powietrzu, operując na lotniskach w Poznaniu, Zielonej Górze i Bydgoszczy.
W majowy weekend (11-13) w poznańskim ośrodku szkolenia lotniczego Aero Poznań i we współpracy z lotniskiem Poznań Ławica odbył się zlot szkoleniowy pilotów i samolotów Cirrus. Był on częścią międzynarodowego programu Cirrus Pilot Proficiency Program (CPPP), prowadzonego przez Cirrus Owners and Pilots Association (COPA). CPPP ma na celu zapewnienie pilotom zrzeszonym w COPA dorocznych szkoleń wznawiających na najwyższym poziomie. Należy przy tym podkreślić, że podobnie jak dla Cirrus Aircraft Inc., tak i dla COPA bezpieczeństwo lotnicze jest bezwzględnym priorytetem, a członkowie COPA – piloci Cirrusów cieszą się wielokrotnie lepszymi wskaźnikami bezpieczeństwa, niż pozostali niezrzeszeni piloci tych maszyn oraz piloci innych typów samolotów GA. W znacznej mierze fakt ten jest przypisywany takim szkoleniom jak Cirrus Pilot Proficiency Program oraz Partner-in-Command Course.
W trakcie szkolenia, 35 pilotów oraz ich partnerki, którzy przybyli do Poznania 24 samolotami Cirrus, przeszło przez cykl szkoleń teoretycznych, dotyczących między innymi analizy bezpieczeństwa samolotów Cirrus, meteorologii oraz zarządzania silnikami Continental. Równolegle w grupach prowadzone były szkolenia praktyczne: symulatorowe oraz w powietrzu. Na certyfikowanym symulatorze full-motion FNTP II/AATD Cirrusa w Europejskim Centrum Symulatorowym Aero Poznań uczestnicy trenowali zachowania w sytuacjach awaryjnych takie, jak awarie silnika na krytycznie niskich wysokościach po starcie, uruchomienie systemu ratunkowego CAPS, postępowanie w przypadku blokady dźwigni mocy, a także zachowanie w warunkach IMC w przypadku dezorientacji przestrzennej. Doskonalenie techniki pilotażu, w tym techniki lądowania, stabilizacji podejścia itp. ćwiczone były w powietrzu, w trakcie operacji wykonywanych z i do poznańskiej Ławicy oraz na lotniskach w Zielonej Górze i Bydgoszczy. Nowatorską koncepcją COPA jest szkolenie Partner-in-Command, przeznaczone dla osób, które same nie są pilotami, ale często latają wraz ze współmałżonkami lub partnerami. Uczyły się one między innymi postępowania w sytuacjach krytycznych, związanych z niedyspozycją zdrowotną pilota w trakcie lotu.
Szkolenia prowadzone były przez instruktorów CSIP (Cirrus Standardized Instructor Pilot - najwyższy poziom uprawnień instruktorskich nadawanych przez producenta Cirrus Aircraft Inc.) z Niemiec, USA, Anglli i Holandii. Po raz pierwszy w tym gronie znaleźli się Polacy: Piotr Buchowski (CSIP), Piotr Długiewicz (CSIP) oraz Jędrzej Kwiatkowski (CTCI – Cirrus Training Center Instructor) z Aero Poznań, którzy odpowiedzialni byli za scenariusze szkoleń w zakresie sytuacji awaryjnych. Gościem specjalnym imprezy byli Curt Stanford – prezes COPA, który przyleciał do Poznania z San Francisco, USA oraz dr. Timm Preusser – szef COPA Europe.
Organizacja imprezy przez Aero Poznań oraz bardzo przyjazne podejście i znaczące wsparcie ze strony lotniska Poznań Ławica spotkały się z wielkim entuzjazmem uczestników. Dlatego prezes COPA Europe niezwłocznie po jej zakończeniu zwrócił się do kierownictwa Aero Poznań z propozycją dalszej współpracy i stałego zastąpienia w kalendarzu COPA szkoleniem w Poznaniu, wcześniej odbywających się szkoleń CPPP w Anglii i Francji. Tak więc począwszy od tego roku Cirrus Pilot Proficiency Program w Europie odbywać się w dwóch lokalizacjach i dwóch terminach: wiosną w Poznaniu i wczesną jesienią w Baden-Baden w Niemczech. W ten sposób Aero Poznań – Cirrus Training Center umacnia swoją pozycję jednego z głównych szkoleniowych centrów kompetencyjnych Cirrusa w Europie i na świecie.
Krótka relacja filmowa z CPPP w Poznaniu
Komentarze