Pokazy lotnicze LOTOS Gdynia Aerobaltic 2019 oficjalnie rozpoczęte

Gdynia Aerobaltic 2019, fot. Aeropact

Przelot, światowej sławy grupy lotniczej, Saudi Hawks Aerobatic zainaugurował  trzecią edycję wydarzenia. Podczas pokazów nad plażą miejską prezentowały się m.in. samoloty z pirotechniką na skrzydłach,  wykonujące akrobacje na nocnym niebie nad Gdynią. Saudyjskie jastrzębie latające na samolotach typu Hawk jako pierwsi pojawili się nad Zatoką Gdańską. Zespół akrobacyjny sił powietrznych Arabii Saudyjskiej zaprezentował przelot w formacji siedmiu samolotów odrzutowych.  

Następni na niebie byli spadochroniarze z grupy Sky Magic S3 WAT. Hatz Classic, który latał w formacji z wiatrakowcem Tercel machał charakterystycznie skrzydłami, by pozdrowić dziesiątki tysięcy gości oglądających pokazy. Zarówno piloci 3AT3 jak i Żelazny Aerobatic Team przywitali publiczność  sercem namalowanym na niebie.  „Żelaźni”  wykonywali pętle i półprzewroty utrzymując tylko dwumetrową odległość pomiędzy samolotami .

Artur Kielak dał fantastyczne show za sterami XTREMEAIR XA-41. Popisywał się przed publicznością ekstremalnymi ewolucjami. Po kilkunastu minutach wrócił nad horyzont w duecie z Tadeuszem Zaworskim z Fundacja Biało-Czerwone Skrzydła, który zasiadł za sterami TS-11 ISKRA. Ekipa z W3 Warm Anakonda przygotowała natomiast pozorowaną akcję ratunkową – pokazywali jak podejmować rozbitka z wody. Na ciemniejącym niebie wrażenie robiły  złote iskry sypiące się ze skrzydeł samolotu  Extra 330 S.C. prowadzonego przez Marka Choima.


Drugi blok pokazowy otworzył występ sześciu paralotniarzy. The Flying Dragons dali kilkunastominutowy pokaz z użyciem migających świateł i sztucznych ogni. To jedyna na świecie grupa wykonująca nocne pokazy z użyciem pirotechniki na paralotniach. „Latające smoki” zaprezentowały widowiskowe mijanki i spirale używając przy tym rac oraz kolorowego dymu. Ich pokaz zakończyło lądowanie na plaży.


Szwed Johan Gustaffson prezentował swoje umiejętności za sterami Thorp T-18 przy akompaniamencie muzyki granej na żywo. Po nim na niebie ponownie pojawili się spadochroniarze z grupy Sky Magic S3 WAT, a z wraz z nimi złote race. Ogromne wrażenie na publiczności zrobił ostatni punkt nocnego bloku pokazowego - występ Aerosparx Display Team z wykorzystaniem  pirotechniki i oświetlenia LED.  

Źródło: Aeropact
comments powered by Disqus