Atak terrorystyczny w samolocie, awaryjne lądowanie i ratowanie rannych na lotnisku w Piotrkowie

Atak terrorystyczny w samolocie, awaryjne lądowanie i ratowanie rannych na lotnisku w Piotrkowie

Terrorysta przystawił nóż do gardła pilota, na pokładzie samolotu Skyvan, którym do strefy zrzutu spadochronowego leciało kilkadziesiąt osób. Maszyna musiała lądować awaryjnie, niektórzy pasażerowie wyskakiwali z samolotu, niektórym nie otworzył się spadochron. Było wielu rannych. Do tego lądujący Skyvan zahaczył o stojący na płycie lotniska samochód, doszło do pożaru.

Takie ćwiczenia zgrywające działalność służb ratunkowych po raz pierwszy na taką skale zorganizował Aeroklub Ziemi Piotrkowskiej wraz ze służbami: Strażą Pożarną, Pogotowiem i Policją.

- Nasze lotnisko jest zobowiązane do organizacji takich ćwiczeń raz na dwa lata. Powiadomiliśmy służby ratunkowe. Policja obezwładniła terrorystę, a potem pogotowie ratunkowe zaczęło udzielać pomocy medycznej poszkodowanym. W trakcie lądowania samolot zahaczył o samochód, w którym wybuchł pożar. Obszar działania służb ratunkowych to prawie 60 h
- mówi Marcin Pampuch z Aeroklubu Ziemi Piotrkowskiej.  


W ćwiczeniach brało udział około 20 pozorantów, którzy symulowali poszkodowanych w ataku terrorystycznym.


- Przede wszystkim będą to obrażenia wielonarządowe, które będą sprawiały trudności strażakom oraz ratownikom medycznym, a to wszystko po to, aby służby medyczne mogły przećwiczyć udzielanie pomocy. Ważna będzie segregacja poszkodowanych oraz ich alokacja z miejsca zdarzenia do szpitala - tłumaczył Tomasz Rusołowski, ratownik medyczny.


Służby ratunkowe mówią zgodnie, że takie ćwiczenia są bardzo potrzebne.


-  Przećwiczenie epizodu masowego to cel dzisiejszych ćwiczeń. W pierwszej fazie siły i środki są niewystarczające. Liczba poszkodowanych przerasta możliwości rzutu sił. Nasze działania polegały na ugaszeniu samochodu i samolotu oraz udzielenie pomocy medycznej. Ćwiczenia zgrywające służby ratunkowe są niezbędne i musimy takie epizody trenować. Sytuacja na świecie pokazuje, że taką współpracę trzeba szlifować - mówi mł. bryg.Mariusz Wojcieszko, pełniący obowiązki Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Piotrkowie.


Na terenie lotniska w Piotrkowie Trybunalskim działa największe Polskie Centrum Spadochronowe SkyForce, w weekendy wykonywanych jest tam kilkaset skoków spadochronowych oraz szkoła pilotów narodowego przewoźnika LOT Flight Academy.

Źródło: Aeroklub Ziemi Piotrkowskiej
comments powered by Disqus