Zawody Aircombat w Płocku rozegrane

Uczestnicy zawodów Aircombat w Płocku (fot. Aeroklub Ziemi Mazowieckiej/FB)

W dniach 29-30 czerwca 2019 r. na lotnisku Aeroklubu Ziemi Mazowieckiej w Płocku odbyły się, organizowane cyklicznie od kliku lat przez aeroklubową sekcję modelarską, dwudniowe zawody Aircombat – IX Bitwa ESA i V Bitwa ACES o Płock zaliczane do klasyfikacji Pucharu Polski.

Aircombat to gra zaprojektowana dla odtworzenia walk powietrznych z okresu I i II wojny światowej (WWI i WWII) w historycznej perspektywie, w formie pasjonujących zawodów zdalnie sterowanych półmakiet modeli latających.

Każdy model to sterowana radiem, niewielka i zwrotna maszyna wykonana w skali 1:8 dla kategorii WWI i 1:12 dla kategorii WWII. Do tego dochodzą silniki spalinowe bądź elektryczne i superlekka elektronika, która pozwala w pełni kontrolować latający z niebywałą prędkością model.

 

Walka polega na obcinaniu śmigłem lub skrzydłem papierowej taśmy którą, każdy z walczących modeli ciągnie za ogonem. W kategorii WWI modele dodatkowo mogą atakować cele naziemne – styropianowe słupki. Jedynie na zawodach w Płocku celów naziemnych bronią modele czołgów z epoki, które miotają w kierunku atakujących samolotów styropianowe pociski wyrzucane ładunkami z czarnego prochu. Zasady są proste – obciąć jak najwięcej, stracić jak najmniej. Walczy każdy z każdym – emocje gwarantowane!

W sobotę na niebie królowały modele spalinowe w klasie ACES, w niedzielę piankowe modele elektryczne w klasie ESA.

 

Wyniki zawodów ACES:
•  Podium WWI: I – Damian Szukiel, II – Wojciech Krajnik, III – Krzysztof Sionek
•  Podium WWII: I – Wojciech Krajnik, II – Marcin Lipiński, III – Damian Szukiel

Wyniki zawodów ESA:
•  Podium WWI: I – Michał Drozd, II – Jacek Owczarczak, III – Marcin Olas
•  Podium WWII: I – Marcin Olas, II – Jacek Owczarczak, III – Grzegorz Bielecki

Więcej zdjęć z zawodów można zobaczyć TUTAJ.

Źródło: Aeroklub Ziemi Mazowieckiej
comments powered by Disqus