Płocki Piknik Lotniczy coraz bliżej
Odliczamy dni do pokazów akrobacji na płockim niebie. Za 72 dni miłośnicy lotnictwa spotkają się na Płockim Pikniku Lotniczym, który odbędzie się w dniach 15-16 czerwca 2019 r.
Organizatorzy przedstawili pierwszych potwierdzonych gości, których zobaczymy na Płockim Pikniku Lotniczym. To grupa Flying Bulls Aerobatics Team z Czech uważana za jedną z najlepszych grup akrobacyjnych na świecie.
Zespół składa się z czterech pilotów, którzy latają na najnowocześniejszych samolotach akrobacyjnych XtremeAir XA42. To co ich szczególnie wyróżnia to przeloty w bardzo ciasnej i niezwykle synchronicznej formacji oraz spektakularne mijanki, które u niejednego widza wywołają gęsią skórkę.
(fot. Flying Bulls Aerobatics Team)
Kolejną lotniczą gwiazdą Płockiego Pikniku Lotniczego będzie Cellfast Flying Team. Trzy samoloty, ale możliwości mnóstwo. W repertuarze mają widowiskowe mijanki, przegrupowania czy precyzyjne rozejścia.
Cellfast FT ma do dyspozycji trzy, na pierwszy rzut oka, identyczne samoloty, w jednolitym malowaniu. Mowa o francuskich Morane Rallye. To jednak pozory. Każda maszyna jest w innej wersji i ma różną moc silnika. Najsłabszy, model 880B, ma 100 koni mechanicznych, średni 883 ma 115, a najmocniejszy 893 jest wyposażony w 180 koni mechanicznych.
Samoloty Morane Rallye były przez wiele lat produkowane we Francji i zdobyły sobie sławę najbardziej popularnych maszyn sportowych w Europie.
Piloci Cellfast FT w swoim repertuarze mają sporo ciekawych ewolucji. Między innymi latanie w zwartym szyku, rozejścia, mijanki, przegrupowania czy powroty do formacji. Dodatkowo samoloty są wyposażone w instalacje dymne, które podnoszą atrakcyjność prezentacji.
Następny gość, który przyleci do Płocka, to amerykańska patrolowa łódź latająca i samolot-amfibia – Consolidated PBY Catalina, zbudowany w 1935 roku w amerykańskiej wytwórni lotniczej Consolidated Aircraft Corporation.
Ich konstrukcja i wyposażenie pozwalały na dalekie loty oceaniczne. Znaczącą role odegrały w czasie wielkich bitew lotniczo-morskich pomiędzy siłami USA i Japonii, śledziły i wykrywały niemieckie pancerniki i ciężkie krążowniki atakujące aliancką żeglugę na Atlantyku. Samoloty odnotowały szereg sukcesów w walce z okrętami podwodnymi. Odrębną kartą jest działalność ratownicza. Była ona szczególnie istotna w działaniach na Oceanie Spokojnym, gdzie większość bitew rozgrywano na lub nad morzami. Oprócz doraźnego osłaniania operacji lotniczych organizowano stałe patrole poszukiwawczo – ratownicze na typowych trasach przelotów samolotów alianckich.
Przewidywany jest start i wodowanie na Wiśle. Cataline podziwiać będzie można także na naszym płockim lotnisku.
Zapraszamy fanów lotnictwa w dniach 15-16 czerwca 2019 r. na Płocki Piknik Lotniczy, który po kilku latach przerwy powraca do Płocka.
Komentarze