Płocki Piknik Lotniczy coraz bliżej

Płocki Piknik Lotniczy 2019 (fot. aeroklubplock.pl)

Odliczamy dni do pokazów akrobacji na płockim niebie. Za 72 dni miłośnicy lotnictwa spotkają się na Płockim Pikniku Lotniczym, który odbędzie się w dniach 15-16 czerwca 2019 r.

Organizatorzy przedstawili pierwszych potwierdzonych gości, których zobaczymy na Płockim Pikniku Lotniczym. To grupa Flying Bulls Aerobatics Team z Czech uważana za jedną z najlepszych grup akrobacyjnych na świecie.

Zespół składa się z czterech pilotów, którzy latają na najnowocześniejszych samolotach akrobacyjnych XtremeAir XA42. To co ich szczególnie wyróżnia to przeloty w bardzo ciasnej i niezwykle synchronicznej formacji oraz spektakularne mijanki, które u niejednego widza wywołają gęsią skórkę.


(fot. Flying Bulls Aerobatics Team)

Kolejną lotniczą gwiazdą Płockiego Pikniku Lotniczego będzie Cellfast Flying Team. Trzy samoloty, ale możliwości mnóstwo. W repertuarze mają widowiskowe mijanki, przegrupowania czy precyzyjne rozejścia.

Cellfast FT ma do dyspozycji trzy, na pierwszy rzut oka, identyczne samoloty, w jednolitym malowaniu. Mowa o francuskich Morane Rallye. To jednak pozory. Każda maszyna jest w innej wersji i ma różną moc silnika. Najsłabszy, model 880B, ma 100 koni mechanicznych, średni 883 ma 115, a najmocniejszy 893 jest wyposażony w 180 koni mechanicznych.
Samoloty Morane Rallye były przez wiele lat produkowane we Francji i zdobyły sobie sławę najbardziej popularnych maszyn sportowych w Europie.

Piloci Cellfast FT w swoim repertuarze mają sporo ciekawych ewolucji. Między innymi latanie w zwartym szyku, rozejścia, mijanki, przegrupowania czy powroty do formacji. Dodatkowo samoloty są wyposażone w instalacje dymne, które podnoszą atrakcyjność prezentacji.

Następny gość, który przyleci do Płocka, to amerykańska patrolowa łódź latająca i samolot-amfibia – Consolidated PBY Catalina, zbudowany w 1935 roku w amerykańskiej wytwórni lotniczej Consolidated Aircraft Corporation.

Ich konstrukcja i wyposażenie pozwalały na dalekie loty oceaniczne. Znaczącą role odegrały w czasie wielkich bitew lotniczo-morskich pomiędzy siłami USA i Japonii, śledziły i wykrywały niemieckie pancerniki i ciężkie krążowniki atakujące aliancką żeglugę na Atlantyku. Samoloty odnotowały szereg sukcesów w walce z okrętami podwodnymi. Odrębną kartą jest działalność ratownicza. Była ona szczególnie istotna w działaniach na Oceanie Spokojnym, gdzie większość bitew rozgrywano na lub nad morzami. Oprócz doraźnego osłaniania operacji lotniczych organizowano stałe patrole poszukiwawczo – ratownicze na typowych trasach przelotów samolotów alianckich.

Przewidywany jest start i wodowanie na Wiśle. Cataline podziwiać będzie można także na naszym płockim lotnisku.

Zapraszamy fanów lotnictwa w dniach 15-16 czerwca 2019 r. na Płocki Piknik Lotniczy, który po kilku latach przerwy powraca do Płocka.

Źródło: Aeroklub Ziemi Mazowieckiej
comments powered by Disqus