90. urodziny szybowcowego rekordzisty – Ludwika Miśka – w Kobylnicy

90. urodziny szybowcowego rekordzisty - Ludwika Miśka (fot. aeroklub.poznan.pl)

Zarząd Aeroklubu Poznańskiego oraz Klub Seniorów Lotnictwa zapraszają na 90. urodziny Ludwika Miśka, szybowcowego rekordzisty świata z Aeroklubu Poznańskiego z 1959 r. Spotkanie pokoleń odbędzie się w dniu 13.08.2016 r. o godz. 16:00 na lotnisku Kobylnica.

Ludwik Misiek to człowiek zakochany w lotnictwie od najmłodszych lat. Po wojnie pracował jako konstruktor mostów. Ale jego romantyczną pasją było szybownictwo. W tej podniebnej przygodzie życia ambitnie rywalizował z najlepszymi. Przez wiele lat należał do czołówki sportowych szybowników. Był członkiem kadry narodowej, rekordzistą Polski i świata! Znał bardzo wielu lotników, nie tylko szybowników, i przyjaźnił się z nimi.

Ludwik Misiek  jest posiadaczem 21. w Polsce i 47. na świecie Diamentowej Odznaki Szybowcowej. Uczestnik I Szybowcowych MP (1952 r.), zwycięzca drugiej edycji CZS im. Ryszarda Bitnera (1955 r.), pobił 3 szybowcowe rekordy Polski. W 1955 r. rekord Polski w prędkości przelotu na trasie Poznań-Warszawa na odległość 300 km. W tym samym roku pobił rekord Polski w przelocie docelowym na odległość 552 km. 6 lipca 1959 r. na szybowcu Jaskółka SP-1328 ustanowił szybowcowy rekord świata w kategorii szybowców jednomiejscowych w konkurencji odległości przelotu docelowo-powrotnego na trasie Kobylnica-Olsztyn-Kobylnica o długości 533.6 km.

Jest też autorem książki pt. "Lotnicze pasje". W pierwsza części opisuje swoje wojenne wspomnienia. Druga poświęcona jest szybownictwu, jego powojennej pasji.

Źródło: Aeroklub Poznański
comments powered by Disqus