Złote Medale Aeroklubu Polskiego wręczone podczas szkolenia ATO w Spale

Złote medale Aeroklubu Polskiego (fot. aeroklub-polski.pl)

Podczas corocznego Szkolenia Metodyczno – Zawodowego Kierowników Szkolenia ATO, które odbyło się w dniach 4-7 marca w Centralnym Ośrodku Sportu – Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Spale, zostały wręczone Złote Medale Aeroklubu Polskiego za wybitne zasługi dla polskiego lotnictwa.

Trafiły one w ręce instruktorów, którzy są związani z pracą w Aeroklubie od ponad pięćdziesięciu lat.  Wyróżnienia wręczył Prezes Aeroklubu Polskiego kapitan Jerzy Makula, w otoczeniu przedstawicieli wszystkich aeroklubów z całej Polski. Medale otrzymali:
•  Wiesław Dziuba – Aeroklub ROW Rybnik
•  Stanisław Ziębiec – Aeroklub Ziemi Piotrkowskiej
•  Jacek Bednarek – Aeroklub PLL LOT
•  Roman Garncarczyk – Aeroklub Bielsko Bialski
•  Władysław Taranek – Aeroklub Ziemi Lubuskiej

Wiesław Dziuba były pilot PLL LOT i kapitan samolotów Boeing 767. W 1963 roku w Katowicach zaczął latać na szybowcach. Rok później, gdy powstał aeroklub w Rybniku, przeniósł się do niego. Instruktor szybowcowy i samolotowy. Przez wiele lat Wiesław Dziuba był szefem wyszkolenia w rybnickim aeroklubie, jego wychowankiem jest utytułowany mistrz, a także Prezes AP Jerzy Makula.

Stanisław Ziębiec to wieloletni instruktor pokoleń pilotów szybowcowych i samolotowych w Aeroklubie Ziemi Piotrkowskiej. Dotychczas wyszkolił setki adeptów lotnictwa. Wielu z nich lata jako zawodowi piloci w różnych krajowych i zagranicznych liniach lotniczych. Warto nadmienić, że podczas swojej pracy w PLL LOT pilotował samolot, którym Ojciec Święty Jan Paweł II leciał do Rzymu z ostatniej pielgrzymki do Polski.

Jacek Bednarek szkolenie szybowcowe rozpoczął w 1956 roku w Strzebielinie Morskim. W Aeroklubie Łódzkim zdobywał kolejno licencje szybowcową, samolotową, zawodową i instruktorską. Od 1975 roku związany był z Aeroklubem Piotrkowskim. Instruktor samolotowy i szybowcowy Ośrodka Szkolenia Lotniczego. Dyrektor i szef wyszkolenia Aeroklubu PLL LOT. Egzaminator w aeroklubach łódzkim, piotrkowskim i radomskim.

Roman Garncarczyk swoją historię z lotnictwem rozpoczął w Lesznie, ale jego prawdziwa przygoda zaczęła się na Żarze. Był pilotem wojskowym, latał i szkolił na samolotach, Su-7, Su-20 i Su-22. Odszedł do cywila w stopniu pułkownika. Od 1990 roku szef wyszkolenia w Aeroklubie Bielsko Bialskim.

Władysław Taranek pracę w Aeroklubie Ziemi Lubuskiej rozpoczął w sierpniu 1966 roku. Później przez 20 lat był pilotem – kapitanem w PLL LOT, ale w 2004 roku wrócił do aeroklubu, gdzie pracuje i szkoli adeptów awiacji do dziś.


Szkolenie Metodyczno – Zawodowe Kierowników Szkolenia ATO (fot. aeroklub-polski.pl)

W szkoleniu prowadzonym przez Szefa Szkolenia Aeroklubu Polskiego – Ryszarda Michalskiego udział wzięło ponad 60 kierowników szkolenia ATO z aeroklubów i ośrodków aeroklubowych z całej Polski. W szkoleniu udział wzięli także Przedstawiciele Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych, Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej oraz Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Poruszono tematy związane z wypadkami i zdarzeniami z zeszłego roku, zaprezentowano system zgłaszania takich zdarzeń w roku 2019, przedstawiono planowane zmiany w przestrzeni powietrznej, służbie informacji powietrznej i AMC Polska. Dodatkowo podczas szkolenia uczestnicy omówili przepisy operacyjne ATO, DTO, przepisy operacyjne, przepisy dotyczące BSP i dotykające wszystkich ostatnio RODO. Zaprezentowano także najnowsze balistyczne systemy ratownicze.

Na koniec Szkolenia Prezes Aeroklubu Polskiego – Jerzy Makula spotkał się z obecnymi prezentując plan obchodów 100-lecia Aeroklubu Polskiego. Wręczył on także nagrody długoletnim, zasłużonym szefom szkolenia.

Źródło: Aeroklub Polski
comments powered by Disqus