Przejdź do treści
Źródło artykułu

Wystawa „Awiacja i dyplomacja” w Muzeum Lotnictwa Polskiego

24 września 2013 roku o godz. 14:00 w Muzeumm Lotnictwa Polskiego w Krakowie nastąpi oficjalne otwarcie wystawy czasowej pt. „Awiacja i dyplomacja”, poświęconej jednemu z najbardziej zasłużonych lotników i działaczy polskiego sportu lotniczego, Płk Bogdanowi Józefowi Kwiecińskiemu.

Aeroklub Polski objął Patronatem tą wyjątkową inicjatywę. Wystawa „Awiacja i dyplomacja” jest tym bardziej bliska naszej organizacji, gdyż Płk Bogdan Józef Kwieciński był jednym z organizatorów Aeroklubu Rzeczypospolitej Polskiej i pierwszym w historii Sekretarzem Generalnym Aeroklubu RP.

W czasie wojny polsko-bolszewickiej Płk Bogdan Kwieciński zapisał piękną kartę bojową na froncie, wykonując szereg lotów bojowych, za które w latach dwudziestych odznaczony został Krzyżem Virtuti Militari. Pełniąc odpowiedzialne funkcje w lotnictwie wojskowym, oddał swoją pasję, zaangażowanie i wielki talent organizacyjny sprawom lotnictwa  sportowego. Wielokrotnie pełnił funkcję komisarza sportowego i kierownika krajowych zawodów lotniczych, reprezentował też Polskę w sprawach lotniczych na arenie międzynarodowej, zasiadając w międzynarodowym jury zawodów Challenge i biorąc udział w pracach Międzynarodowej Federacji Lotniczej – FAI.

W 1934 r., gdy Polsce przypadł honor organizacji zawodów Challenge, to płk Bogdanowi Kwiecińskiemu powierzone zostało nadzorowanie całości prac przygotowawczych i kierownictwo zawodów. Sprawna organizacja Challenge 1934 r., w którym polskie załogi odniosły podwójne zwycięstwo, przyniosła międzynarodowe uznanie zarówno Aeroklubowi RP, jak i osobiście płk Bogdanowi Kwiecińskiemu.

Od 1933 r., przez 12 lat, płk Bogdan Józef Kwieciński piastował godność wiceprezydenta FAI. W 1935 r. został powołany do pełnienia funkcji polskiego attaché wojskowego w Pradze, a następnie od 1937 r.- także przez cały okres wojenny -  był  attaché wojskowym i lotniczym w Londynie. Jako attaché lotniczy, prowadził w 1939 roku uzgodnienia dyplomatyczne w sprawie tworzenia Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii.

Po wojnie podzielił los wielu polskich lotników, pozostając na emigracji, osiedlił się w Kanadzie. Pracował nadal w lotnictwie – w FAI, a następnie w ICAO.

Wieloletnia praca płk Bogdana Józefa Kwiecińskiego na rzecz lotnictwa sportowego, jego zasługi dla organizacji i porozumień międzynarodowych, czynią Go jedną z najważniejszych postaci w dwudziestowiecznej historii polskiego lotnictwa.  Warto Jego sylwetkę i zasługi przypominać.

W imieniu organizatorów wystawy serdecznie zapraszamy do Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

 

Więcej informacji na stronie BJKMuzeumLotnictwa 

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony