Przejdź do treści
Źródło artykułu

Światowe Igrzyska Lotnicze FAI 2015 w Dubaju: skład polskiej reprezentacji

25 najlepszych polskich pilotów sportowych wystąpi w Światowych Igrzyskach Lotniczych FAI w Dubaju. Skład reprezentacji zatwierdził Zarząd Aeroklubu Polskiego. Zawody odbędą się w okresie od 1 – 12 grudnia w 2015 roku. Jest to jedyne w skali świata wydarzenie sportowe, w którym można podziwiać kilka dyscyplin sportu lotniczego w jednym miejscu i jednym czasie. W tym roku pojawią się nowe konkurencje.

Co cztery lata najlepszych sportowców świata w sportach lotniczych łączy wielkie wydarzenie międzynarodowe – Światowe Igrzyska Lotnicze FAI. W tym roku zostaną one rozegrane w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich – Dubaju. Zawody odbędą się w okresie od 1 – 12 grudnia 2015 roku i zostaną zorganizowane przez tamtejszą federację sportu lotniczego.

Światowe Igrzyska FAI w Dubaju to absolutnie wyjątkowa szansa, aby pokazać, jak ekscytujące, ciekawe i piękne są sporty lotnicze. Dlatego zależy nam, aby móc zaprezentować jak najwięcej dyscyplin. Zawody odbędą się w jednym z największych na świecie najbardziej ekscytujących miast. Łącząc wszystkie wydarzenia będzie również kluczem do sukcesu – pracujemy nad programem, gdzie ludzie zainteresowani będą przechowywane przez cały dzień każdego dnia. W sumie, jest to ekscytujące wyzwanie – powiedział Markus Haggeney Dyrektor FAI ds. Sportu i Marketingu.

Światowe Igrzyska Lotnicze są wiodącym wydarzeniem międzynarodowym. Podczas imprezy będzie można podziwiać najlepszych sportowców sportów lotniczych na świecie w różnych dyscyplinach lotniczych. W tym gronie nie zabraknie oczywiście najlepszych pilotów z Polski.

Skład reprezentacji Polski

Tegoroczne zawody w Dubaju będą największym wydarzeniem lotniczym w historii. Ponad 1000 zawodników, załóg i osobistości, w tym 25 zawodników z Polski zgłosiło swój udział w tym wiodącym lotniczym wydarzeniu. Oto lista zawodników oraz konkurencji, w których nasz kraj reprezentować będą polscy zawodnicy:


Nowa konkurencja w Dubaju

W tym roku podczas Światowych Igrzysk Lotniczych pojawi się nowa konkurencja – szybowcowy wyścig równoległy. W ciągu czterech dni ośmiu najlepszych pilotów szybowcowych będzie ścigać się na 18-metrowych szybowcach wyczynowych. W każdej rundzie startuje dwóch pilotów. Konkurencje będą polegały na jak najszybszym wykonaniu przez zawodników zadań równoległych w dwóch wydzielonych przestrzeniach powietrznych. Po rundach kwalifikacji półfinałowej i finałowej zostanie wyłoniony zwycięzca. Najszybszy pilot zostanie Szybowcowym Mistrzem Światowych Igrzysk Lotniczych FAI. O to najwyższe trofeum będzie walczył reprezentant Polski – Sebastian Kawa.

Ponadto podczas tegorocznej edycji Sportowych Igrzysk Lotniczych będziemy mogli podziwiać akrobację samolotową oraz szybowcową, modelarstwo lotnicze, baloniarstwo, szybownictwo, nawigację samolotową, śmigłowce, mikroloty, dyscypliny paramotorowe oraz spadochrony.

Minione edycje Igrzysk miały miejsce w Turcji (1997), Hiszpanii (2001) i we Włoszech (2009).

SYLWETKI ZAWODNIKÓW POLSKIEJ REPREZENTACJI


Przemysław Jurkiewicz
– pilot i instruktor motolotniowy i samolotowy, związany z lotnictwem od najmłodszych lat. W 1998 roku jako 13-latek wziął po raz pierwszy udział w Mistrzostwach Polski jako nawigator. Licencję pilota motolotniowego uzyskał w wieku 17 lat. Wielokrotny Mistrz Polski. Wicemistrz Świata z 2014 roku. Najmłodszy i jeden z najbardziej utytułowanych zawodników Kadry Narodowej.



Piotr Ficek
– motoparalotniarstwo uprawia od 2007 roku. Zdobywca złotego medalu i tytułu Mistrza Polski w 2014 roku. Posiadacz srebrnego medalu indywidualnie w Slalomowych Mistrzostwach Europy we Francji. Tylko w 2015 roku zajął drugie miejsce w Slalomowych Mistrzostwach Świata oraz srebrny medal w sztafecie. Wicemistrz Polski w Motoparalotniowych i Slalaomowych Mistrzostwach Polski Rudniki 2015.


 



Wojciech Bamberski – pilot sterowca od 2003r. Czwarty zawodnik w rankingu FAI. Jego największe sukcesy zawodnicze to: zdobycie II miejsca w Rosji w 2007 r.; IV miejsca w Rosji w 2008 r.; IV miejsca we Francji w 2010 r.; I miejsca w Ełku oraz III miejsca w Niemczech w 2014r. Nalot statku to 300 godzin. Pilotuje jedyny w Polsce egzemplarz sterowca Thunder&Colt 1999r.

 



Bolesław Radomski – reprezentant Samolotowej Kadry Polski. Brązowy medalista Mistrzostw Świata w Lataniu Precyzyjnym, Mistrz Świata oraz Wicemistrz Świata (razem z Dariuszem Lechowskim) w lataniu rajdowym. Mistrz Polski w lataniu precyzyjnym i rajdowym.


 



Sebastian Kawa – polski pilot szybowcowy, pierwszy człowiek, który przeleciał szybowcem nad Himalajami. Dziewięciokrotny Mistrz Świata w konkurencjach szybowcowych, wielokrotny rekordzista świata w szybownictwie. Zajmuje pierwsze miejsce w światowym rankingu pilotów szybowcowych, najbardziej utalentowany pilot szybowcowy w historii.


 


Piotr Kowalski – 17 lat, najmłodszy reprezentant naszego kraju na Światowych Igrzyskach Lotniczych w Dubaju. Gdy zaczął odnosić sukcesy halowe, „rozwinął skrzydła” także na lotniskach w klasie F3a i F3m. Aktualny Mistrz Polski w lataniu halowym w klasie F3p. Zdobywca III miejsca w Pucharze Polski w klasie F3a.

 
 


Artur Kielak
– polski pilot samolotowy, szybowcowy, śmigłowcowy i komunikacyjny, a także skoczek spadochronowy. Zdobywca ósmego miejsca na Mistrzostwach Świata, były mistrz Polski w akrobacji samolotowej Advanced. Członek Akrobacyjnej Kadry Narodowej RP oraz zdobywca tytułu „Człowiek Roku” lotnictwa ogólnego w plebiscycie „Lotnicze Orły”.

 




Maciej Pospieszyński
– polski pilot szybowcowy. Jeden z najbardziej utytułowanych na świecie pilotów akrobacyjnych. Aktualny Mistrz Świata w Akrobacji Szybowcowej w kategorii Unlimited. Ma na swoim koncie najważniejsze światowe trofea lotnicze – tylko w ciągu ostatnich 5 lat zdobył około 15 medali Mistrzostw Świata i Europy.





Team CF Polska


Marcin Bąk – skacze od 2006 roku, a kanapy to jego ulubiona dyscyplina. W tym czasie razem z kolegami ustanowił nowy rekord Polski (11-osobowa formacja). Trzykrotny Mistrz Polski 2-WAY sequential, oraz członek Narodowej Kadry Spadochronowej.

Michał Balonis – oddanych około 700 skoków. Wielokrotny reprezentant Polski, Rekordzista Polski CF 11 Way, 2SQ, trzykrotny Mistrz Polski i Czech 2014. Na Spadochronowych Mistrzostwach Świata Banja Luka 2014 otrzymał kwalifikację do Word Air Games wspólnie z Marcinem Bąkiem i Pawłem Michalski.

Paweł Michalski – aktualnie oddanych około 1350 skoków. Wieloletni reprezentant Polski w spadochroniarstwie. Aktualny Spadochronowy Mistrz Polski w konkurencji CF 2SQ; Mistrz Czech CF2SQ 2014. Rekordzista Polski CF 11Way 2011 i FS Big Way 100 w tym roku. Uczestnik Spadochronowych Mistrzostw Świata 2014 Banja Luka.




Bogna Bielecka
– członkini Spadochronowej Kadry Narodowej od 1989 roku. Wielokrotna medalistka na najważniejszych zawodach krajowych i międzynarodowych. Rekordzistka Polski w akrobacji indywidualnej. Najważniejszym tegorocznym osiągnięciem jest II miejsce w grupowej celności lądowania i III miejsce w dwuboju drużynowym na Mistrzostwach Europy w Bułgarii oraz I miejsce w grupowej celności lądowania w Pucharze Świata we Włoszech.


 




Irena Paczek-Krawczak
– ma na sowim koncie 2702 oddane skoki spadochronowe. W swojej karierze sportowej zdobyła podczas zawodów ogólnopolskich i światowych ok. 56 medali, a w tym: 9 złotych, 20 srebrnych i 27 brązowych. Aktualna srebrna medalistka Mistrzostw Europy w drużynowej celności lądowania oraz brązowa medalistka Mistrzostw Europy w dwuboju spadochronowym (celność i akrobacja) – zdobyte w Bułgarii.



 
 



Monika Sadowy Naumienia
– spadochroniarka sportowa. Wicemistrzyni Europy w celności lądowania z 2015 r. Zwyciężczyni Pucharu Świata w 2013 r.. Zdobyła brąz na World Games 1997. Wojskowa Wicemistrzyni Świata z 2000 i 2010 r. oraz Mistrzyni Świata FAI w 2000 r. Oddała 6000 skoków.


 



Agnieszka Wiesner
– od 2001 roku członek Spadochronowej Kadry Narodowej oraz wielokrotna reprezentantka Polski w zawodach międzynarodowych. Zdobyła m.in.: brązowy medal Belluno (2011), brązowy Altenstadt (2012), złoty medal Belluno (2013). Została odznaczona przez Prezydenta RP.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony