Przejdź do treści
Źródło artykułu

Sebastian Kawa laureatem nagrody Polskiego Komitetu Olimpijskiego

Kapituła Wielkiej Honorowej Nagrody Sportowej Polskiego Komitetu Olimpijskiego im. Piotra Nurowskiego po raz piąty wyłoniła zwycięzców, którzy zostaną uhonorowani za największe osiągniecia sportowe w mijającym 2013 roku.

W kategorii sportowiec roku, zostały przyznane dwie równorzędne nagrody. Laureatem został Sebastian Kawa (szybownictwo) oraz Paweł Fajdek  (rzut młotem). Nagrody zostaną wręczona podczas Noworocznego Spotkania Rodziny Olimpijskiej w dniu 13 stycznia 2014 roku w Centrum Olimpijskim w Warszawie.

Sebastian Kawa urodził się 15.11.1972r., w Zabrzu, w rodzinie lekarskiej, od 1976r. mieszka w Międzybrodziu Żywieckim, żonaty, ma dwie córki. Jest absolwentem żywieckiego Liceum Ogólnokształcącego. Dyplom lekarza uzyskał w Śląskiej Akademii Medycznej. Jest specjalistą w zakresie ginekologii i położnictwa. Uzyskał też kwalifikacje lotnicze pozwalające na pilotowanie samolotów pasażerskich. Odznaczony Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi oraz Honorową Odznaką za Zasługi dla Województwa Śląskiego, posiadacz Złotej Odznaki Szybowcowej z Trzema Diamentami, a w 2013 roku Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Członek Aeroklubu Polskiego, lata głównie w miejscu zamieszkania, na Żarze. Początkowo uprawiał żeglarstwo. Odniósł wiele sukcesów podczas krajowych regat i z powodzeniem reprezentował Polskę w młodzieżowych mistrzostwach Europy oraz świata. Szybko osiągnął wysokie umiejętności pozwalające mu na awans do światowej elity pilotów.

Pierwszy tytuł mistrza świata zdobył w 2003 roku na słowackim lotnisku w Nitrze latając na polskim szybowcu klasy światowej PW – 5. Drugi złoty medal mistrzostw świata wywalczył w 2004 roku, w Norwegii, startując na polskim szybowcu Brawo.

W kolejnym, 2005 roku, Sebastian dorzucił do swej kolekcji tytuł mistrza Europy startując ponownie na szybowcu Brawo, a jesienią tegoż roku sięgnął po złoty medal I Światowych Mistrzostw Świata w Wyścigach Szybowcowych zorganizowanych w Alpach Wysokich, w Saint Auban. W tych zawodach latał na nowym polskim szybowcu Diana 2.

W 2006 roku, także w Alpach, obronił tytuł Szybowcowego Mistrza Świata w klasie club. W 2007 roku kolekcję złotych medali wzbogacił w dzikich górach Nowej Zelandii wygrywając II Mistrzostwa Świata w Wyścigach Szybowcowych, a na Litwie, po raz drugi, w Mistrzostwach Europy. Rok 2009 przyniósł mu tryumf w Turynie, gdzie w imponującym stylu wywalczył złoty medal Światowych Igrzysk Lotniczych.

Sebastian Kawa ma do tej pory monopol na zwycięstwa w najtrudniejszych zawodach szybowcowych. Najtrudniejszych, bo rozgrywanych w wysokich górach i według bardzo ostrych zasad rywalizacji. Lato 2010 przyniosło mu kolejny tryumf także na naszej półkuli. Dosłownie w pocie czoła, gdyż lipiec był na Słowacji upalny, a rywalizacja wyjątkowo silna. Wywalczył drugie na przestrzeni roku zwycięstwo w mistrzostwach świata. Tym razem w klasie standard, które od sukcesu Jana Wróblewskiego, odniesionego 38 lat temu, nie gościło w Polsce. Zimowe chłody wywiały go pod Krzyż Południa – znów w Andy, ale od strony wschodniej, gdzie zmierzył się z wichrami szalejącymi nad Patagonią. Jako pierwszy Polak przekroczył tam w zamkniętym locie na szybowcu barierę 2000 km i średnią prędkość na trasie trójkątnej powyżej 200 km/h.

Rok 2010 zaowocował tytułem Mistrza Świata w III Mistrzostwach Świata w Wyścigach Szybowcowych – Chile 2010, który zdobył po raz trzeci z rzędu, tym samym jest jedynym pilotem na świecie, który go wywalczył oraz Mistrza Świata w klasie Standard w XXXI Szybowcowych Mistrzostwach Świata – Słowacja 2010.

Latem 2011 roku najważniejsze wyścigi roku znów organizowali Słowacy. Nitra gościła najlepszych pilotów Europy. Nie była gościnna. W przeciwieństwie do upalnej Prievidzy, kraina ta pokazała tym razem swe mokre oblicze. Od Adriatyku przez cały czas mistrzostw toczyły się brzemienne chmury i uporczywie zrzucały wodny ładunek na pola na Dunajem i Karpaty. W tych wodniackich zawodach widocznie zaprocentowało żeglarskie doświadczenie Sebastiana, bo w swym marynarskim worku przywiózł złoto wywalczone w klasie standard, w Mistrzostwach Europy.

W 2012 roku, podczas Mistrzostw Świata w Uvalde, Sebastian Kawa zdobył złoto w klasie 15 metrowej oraz I miejsce w klasyfikacji drużynowej podczas Szybowcowych Mistrzostw Świata w Uvalde (USA), Złoty medal na Międzynarodowych Zawodach Szybowcowych FCC Prievidza (Słowacja), Złoty Medal Międzynarodowych Zawodów Szybowcowych Eurobeskidy Cup.

 

W 2013 roku – indywidualny Mistrz Świata w sporcie szybowcowym – klasa Standard, Mistrz Europy w klasie Standard i 18-metrowej. W ostatnich dniach grudnia 2013 roku jako pierwszy przeleciał szybowcem nad Himalajami na szybowcu Schleicher ASH-25, jedynym tego typu w Polsce. Obecnie zajmuje drugie miejsce na liście rankingowej Międzynarodowej Federacji Lotniczej FAI, obejmującej klasyfikację 5.213 pilotów szybowcowych z całego globu. 

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony