Przejdź do treści
Źródło artykułu

Polscy Szybownicy w Argentynie

32 Szybowcowe Mistrzostwa Świata w klasie Standard, Club i Światowej będą rozgrywane na lotnisku w Adolfo Gonzales Chaves  ok. 400 km na południowy-zachód  od Buenos Aires w dniach 05 -19.01.2013.  Zgłoszonych jest  91  pilotów z 24 krajów całego Świata.

Program Mistrzostw:

  •     Wyjazd ekipy z Polski   21 -26.12.2012

  •     Trening przed mistrzostwami  28.12.2012 – 04.01.2013 lotnisko A. G. Chaves

  •     Ceremonia rozpoczęcia Mistrzostw 05.01.2013 (sobota)  A. G. Chaves

  •     Rozgrywanie Konkurencji  06-19.01 2013 lotnisko A. G. Chaves

  •     Ceremonia Zakończenia Mistrzostw  19.01.2013 (sobota) godz. wieczorne

  •     Powrót ekipy do Polski  21 – 23.01.2013


Poprzednie 31 Szybowcowe Mistrzostwa Świata odbyły się na słowackim lotnisku w Previdzy w 2010 roku. Nasi reprezentanci zespołowo zajęli 1 miejsce. Sebastian Kawa wywalczył tytuł Mistrza Świata. W sierpniu 2012 pod niebem Teksasu Sebastian został Mistrzem Świata w klasie 15 metrowej. Argentyna była już raz gospodarzem Mistrzostw Świata. 50 lat temu (1963) mistrzostwa były rozgrywane na lotnisku Junin. Nasi piloci odnieśli wtedy znakomity sukces. Edward Makula został Mistrzem a Jerzy Popiel Wicemistrzem Świata w klasie Otwartej.

Nasi zawodnicy będą walczyć o medale we wszystkich klasach. Skład naszej reprezentacji wygląda następująco:

  •     Sebastian KAWA (Aeroklub Bielsko-Bialski) klasa Standard - szybowiec Discus 2a Y AP

  •     Tomasz RUBAJ (Aeroklub Gliwicki) klasa Standard – szybowiec Discus 2a V AP

  •     Michał LEWCZUK (Aeroklub Warszawski) klasa Standard- szybowiec LS 8 LOT AP

  •     Paweł WOJCIECHOWSKI (Aeroklub Leszczyński) klasa Club - szybowiec Brawo BZ AP

  •     Tomasz KROK (AeroklubLeszczyński) klasa Club - szybowiec Brawo BI AP

  •     Jakub BARSZCZ (Aeroklub Orląt) klasa Światowa – szybowiec PW 5 PJ Pożyczony

  •     Jędrzej SKŁODOWSKI (Aeroklub Kujawski) klasa Światowa - szybowiec PW 5 F14 AP


Kierownik ekipy i trener: Jacek Dankowski

Trener Jacek Dankowski o zawodnikach i szybowcach:

Klasa Standard – szybowce klasy std nie mogą posiadać urządzeń zmieniających profil skrzydła (klap) a rozpiętość skrzydeł (odległość od lewej do prawej końcówki) nie może przekraczać 15 metrów. Szybowce mogą posiadać balast wodny.

Sebastian Kawa – najbardziej utytułowany zawodnik w reprezentacji, zdobywca 8 tytułów Mistrza Świata i 3 Mistrza Europy. W latach 1999 i 2001 zdobył brązowe medale, a w 2003 roku w Nitrze wygrał Szybowcowe Mistrzostwa Świata w klasie Światowej zdobywając pierwszy tytuł Mistrza Świata. W 2006 roku we Francji w arcytrudnym rejonie francuskich Alp obronił tytuł Mistrza Świata w klasie Club. Poprzedni wywalczył w 2004 roku w równie trudnym terenie nad południową Norwegią. W sierpniu 2007 roku Sebastian obronił tytuł Mistrza Europy w klasie Club. Poprzedni zdobył w słowackiej Nitrze latem 2005 roku. Trzy razy z rzędu zdobył tytuł Mistrza Świata w Wyścigach szybowcowych – w 2005 we Francji, w 2007 w Nowej Zelandii i w 2010 w Chile. W czerwcu 2009 roku nasz pilot zwyciężył w prestiżowych wyścigach szybowcowych rozgrywanych w ramach 3 Światowych Igrzysk Lotniczych rozgrywanych w Turynie zdobywając złoty medal 3 Światowych Igrzysk Lotniczych w Turynie. W 2010 roku na Słowacji wywalczył tytuł Mistrza Świata w klasie Standard a  w 2011 roku zdobył złoty medal w klasie standard podczas Szybowcowych Mistrzostw Europy rozgrywanych na słowackim lotnisku w Nitrze. W sierpniu 2012 roku zdobył tytuł Mistrza Świata w klasie 15 metrowej podczas mistrzostw rozgrywanych w Teksasie. Jest Rekordzistą Świata. Posiada na swoim koncie wiele medali Mistrzostw Polski. Od długiego czasu znajduje się w bardzo wysokiej formie zawodniczej. Sebastian będzie latał na znanym sobie aeroklubowym szybowcu Discus 2a zakupionym latem 2012 roku.

Tomasz Rubaj – jeden z bardziej doświadczonych i utytułowanych polskich zawodników. W swoim dorobku posiada medale Mistrzostw Europy i Świata. W poprzednich Mistrzostwach Świata (2010) w klasie 15m zajął doskonałe czwarte miejsce a w ostatnich (2012) 7 miejsce. Wielokrotny medalista mistrzostw Polski. Znajduje się w wysokiej formie zawodniczej. Zwyciężył w tegorocznych mistrzostwach Polski w klasie 18m startując szybowcem klasy 15m Diana 2. W 1991 roku zdobył tytuł Mistrza Europy Juniorów w klasie standard na polskim szybowcu SZD 55. Na tym samym szybowcu zdobył tytuł drugiego wicemistrza Świata w klasie standard podczas Mistrzostw Świata w 1993 roku. W 2004 roku na Litwie zdobył tytuł Mistrza Europy w klasie Standard. W 2009 roku wywalczył 4 miejsce podczas mistrzostw Europy w klasie standard. Zdobywca 1 miejsca w klasie otwartej w licznie obsadzonych międzynarodowych zawodach szybowcowych „Pribina Cup” rozgrywanych w Nitrze na Słowacji (2010, szybowiec Diana 2). Wystartuje na znanym sobie aeroklubowym szybowcu Discus 2a

Michał Lewczuk – najmłodszy zawodnik reprezentacji, debiutant w mistrzostwach świata seniorów. Srebrny medalista Mistrzostw świata Juniorów w klasie standard (2009). W  swoim dorobku posiada medale mistrzostw Polski. Posiada duże doświadczenie w klasie standard. W ostatnich mistrzostwach Europy w klasie dwumiejscowej zajął 5 miejsce w klasyfikacji indywidualnej i 1 miejsce w klasyfikacji zespołowej.    W mistrzostwach będzie startował na aeroklubowym szybowcu LS8.

Klasa Club – ideą tej klasy jest duża dostępność starszych szybowców. Są to szybowce klasy  Std i 15 metrowej starszej generacji, które latają bez balastu wodnego. Różnice osiągów są niwelowane współczynnikami wyrównawczymi.

Tomasz Krok -  Aktualny Drugi Wicemistrz Europy w klasie Club (2011). Przez cały miniony sezon bardzo sumiennie trenował realizując program przygotowań do mistrzostw. Podczas większości startów zajmował wysokie lokaty. Wielokrotny medalista mistrzostw Polski. Doświadczony zawodnik, specjalizujący się w klasie Club. W poprzednich mistrzostwach świata wielokrotnie plasował się bardzo blisko pozycji medalowych. Znajduje się w wysokiej formie zawodniczej. W mistrzostwach będzie startował na aeroklubowym szybowcu Brawo.

Paweł Wojciechowski –
Ubiegłoroczny mistrz Polski w klasie standard. Wielokrotny medalista mistrzostw Polski.   Bardzo ambitny i pracowity. Intensywnie trenował przez cały miniony sezon zajmując wysokie lokaty w większości zawodach, w których startował w 2012 roku. Zawodnik robiący duże postępy zwłaszcza w klasie Club, wnoszący wiele spokoju i radości w grupie. Znajduje się w wysokiej formie zawodniczej. W mistrzostwach będzie startował na aeroklubowym szybowcu Brawo.

Klasa Światowa – podstawową zasadą tej klasy jest idea olimpijska równości szans i ogólnej dostępności. Dlatego wszyscy startują na tanim szybowcu, którym jest polska konstrukcja PW 5 o rozpiętości skrzydeł 13,5 metra.

Jakub Barszcz – debiutant w reprezentacji. Przedstawiciel młodego pokolenia utalentowanych zawodników. Ostatnie mistrzostwa Europy w klasie światowej (2011) zakończył na 1 miejscu. Posiada duże doświadczenie w klasie światowej. Bardzo intensywnie trenował prze cały 2012 rok osiągając dobre wyniki we wszystkich startach. Nie startował do tej pory w mistrzostwach świata.

Jędrzej Sklodowski – Kolejny przedstawiciel młodego pokolenia utalentowanych zawodników. Mistrz Europy w klasie światowej (2009). Wicemistrz Polski w klasie standard (2011). Posiada duże doświadczenie na szybowcach klasy światowej co powinno być atutem podczas startu w mistrzostwach.”

Podsumowując, Trener Dankowski dodaje: „Polska zajmuje obecnie drugie miejsce w Światowym rankingu szybowcowym. Wyprzedzają nas tylko Niemcy. Po ostatnich mistrzostwach świata dzięki dobrym lokatom naszych zawodników udało nam się zmniejszyć dystans. Indywidualnie prowadzi nasz zawodnik Zbigniew Nieradka. Drugi jest Sebastian Kawa." W rankingu sklasyfikowano ponad  5000 pilotów z 41 krajów całego świata Pozostali nasi reprezentanci  w światowym rankingu pilotów szybowcowych, zajmują następujące miejsca: 37.  Tomasz Rubaj, 42.  Tomasz Krok, 63.  Jakub Barszcz, 73. Michał Lewczuk, 74. Jędrzej Skłodowski oraz 81. Paweł Wojciechowski.

Więcej informacji na Stronie Internetowej Organizatora.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony