Nowy szybowiec Arcus M na wyposażeniu CSS w Lesznie

Nowy szybowiec Arcus M na wyposażeniu CSS w Lesznie/ fot. Paweł Mróz

W dniu 26. lutego 2011 roku odbyło się posiedzenie Zarządu Aeroklubu Polskiego, na którym przedstawiciele Rady Centralnej Szkoły Szybowcowej w Lesznie ujawnili plany dotyczące zakupu nowoczesnego szybowca Arcus M. Szybowiec już od kwietnia 2012 roku ma latać nad leszczyńskim niebem. Stało się to dzięki inicjatywie prywatnych osób, które postanowiły założyć syndykat i sfinansować jego zakup. Właściciele chcą, aby Szkoła była operatorem i wykorzystywała go do realizacji swojej misji.

Arcus M jest najnowszym dzieckiem znanej niemieckiej wytwórni Schempp – Hirth. Ten dwumiejscowy szybowiec o rozpiętości 20 metrów i doskonałości 50 jednostek jest wyposażony w silnik umożliwiający samodzielny start i posiada osiągi dorównujące wyczynowym szybowcom jednomiejscowym. Spełnia wymogi nowej klasy dwumiejscowych szybowców 20 metrowych. Nadaje się zarówno do latania zawodniczego, jak również do szkolenia pilotów na poziomie zaawansowanym.

Wyłącznym przedstawicielem Schempp-Hirth na Polskę jest firma MIRO Systemy Szybowcowe. To właśnie dzięki staraniom jej właścicieli termin dostawy szybowca został skrócony do roku. – Bardzo nam zależało, aby Arcus był w Polsce jak najszybciej. Tym bardziej, że jednym z właścicieli będzie wielokrotny Mistrz Świata oraz aktualny Mistrz Europy w klasie dwumiejscowej Janusz Centka. Udało nam się przekonać producenta, aby wyjątkowo przyspieszył dostawę. Szybowiec w takich rękach to przecież doskonała promocja. Cieszymy się, że nam się to udało - mówi Robert Ślęczkowski.

Prezes Aeroklubu Polskiego Włodzimierz Skalik również nie kryje zadowolenia:
- Wyczynowe szybowce dwumiejscowe są niezwykle potrzebne Centralnej Szkole Szybowcowej. Realizacja misji Szkoły, jaką jest między innymi szkolenie przyszłych pokoleń mistrzów wymaga pokaźnych inwestycji, na które w obecnej chwili nie możemy sobie pozwolić. Ta inicjatywa z pewnością przyczyni się do rozwoju ośrodka i przyciągnie wielu nowych pilotów z całej Polski. Podniesie to jednocześnie znaczenie i rangę Szkoły w okresie przekształcenia w samodzielną jednostkę. Zarząd Aeroklubu Polskiego docenia i w pełni popiera działania dotyczące zakupu szybowca Arcus M.

W opinii trenera Szybowcowej Kadry Narodowej Jacka Dankowskiego Arcus M to obecnie najlepszy szybowiec w klasie dwumiejscowej, który skutecznie wypełni jedną z luk sprzętowych istniejących na polskim rynku szybowcowym. Dzięki niemu piloci Szybowcowej Kadry Narodowej Juniorów i Seniorów uzyskają lepszy dostęp do sprzętu umożliwiającego zaawansowany trening zawodniczy, oraz udział w Mistrzostwach Europy i świata. To bardzo cenna inicjatywa.

Arcus został po raz pierwszy w Polsce zaprezentowany w styczniu tego roku podczas dorocznej konferencji szybowcowej w Lesznie. Sprzyjająca aura pozwoliła kilkunastu pilotom na wykonanie próbnych lotów i poczucie własności pilotażowych nowego szybowca. Niektórzy wykorzystali nawet słabą termikę, która o tak wczesnej porze roku pojawiła się na leszczyńskim niebie, do wykonania dłuższych, prawie godzinnych lotów. Jednak spora grupa oczekujących na swoją kolejkę na ziemi przy ujemnej temperaturze skłoniła „przelotowców” do szybszego lądowania.

fot. Jacek Dankowski

Źródło: Aeroklub Polski
comments powered by Disqus