I Nadzwyczajny Kongres Aeroklubu Polskiego
1 lutego w Warszawie odbył się I Nadzwyczajny Kongres Aeroklubu Polskiego. Był on okazją do podjęcia szeregu ważnych uchwał, których przyjęcie umożliwi sprawne i efektywne dokończenie kadencji obecnego Zarządu AP. Wśród dyskutowanych tematów dominowały sprawy regulaminowe oraz związane z zarządzaniem majątkiem naszego Związku.
W minioną sobotę w siedzibie PLL LOT SA w Warszawie spotkało się 42 delegatów z całej Polski. Rozpoczęcie obrad poprzedziło wprowadzanie historycznego sztandaru AP, który towarzyszy wszystkim ważnym wydarzeniom w życiu związku. Otwierając obrady prezes AP Włodzimierz Skalik podkreślił wyjątkowy moment obrad. Miały bowiem one miejsce po raz pierwszy po uchwaleniu zmian w statucie oraz w rozszerzonym gronie 74 członków zwyczajnych Aeroklubu Polskiego. Prezes stwierdził ponadto, że mimo niełatwej sytuacji finansowej organizacja dąży sprawnie do coraz efektywniejszego zarządzania majątkiem oraz zmian strukturalnych, które zaowocują zwiększeniem wpływów i zabezpieczaniem przed ewentualnym roszczeniami zewnętrznymi.
Po krótkiej dyskusji delegaci przyjęli kandydaturę Jacka Turczyńskiego – delegata Aeroklubu Krakowskiego na przewodniczącego obrad, a delegatkę Aeroklubu Łódzkiego Agnieszkę Hibner na sekretarza kongresu. Po ukonstytuowaniu Komisji Skrutacyjnej w składzie Adam Paska – przewodniczący oraz Marek Koziński i Paweł Kos, przystąpiono do dyskusji nad zaproponowanymi uchwałami. Delegatom przedstawiono następujące uchwały do dyskusji i decyzji:
- Uchwała nr 1 w przedmiocie uchwalenia Regulaminu Dyscyplinarnego Aeroklubu Polskiego
- Uchwała nr 2 w przedmiocie uchwalenia Regulaminu Centralnej Szkoły Szybowcowej Aeroklubu Polskiego w Lesznie.
- Uchwała nr 3 w przedmiocie uchwalenia Regulaminu Górskiej Szkoły Szybowcowej Aeroklubu Polskiego „ŻAR” w Międzybrodziu Żywieckim .
- Uchwała nr 4 w przedmiocie wyrażenia zgody na proces poszukiwania inwestorów i przeniesienie działalności GOBLL do spółki prawa handlowego
- Uchwała nr 5 w przedmiocie uchwalenia zmian w Statucie Aeroklubu Polskiego.
Wśród licznych wątków w dyskusji poprzedzającej glosowania delegacji wyrażali swoje wątpliwość, sugestie i wnioski. Dyskusja dotyczyła m.in. kwestii odpowiedzialności za majątek Aeroklubu, nowych zadań dla szkół szybowcowych i związanych z tym zmian strukturalnych. Wiele emocji wywołały także kwestie związane ze zmianami w regulaminie dyscyplinarnym AP. W dalszej części dyskusji przedstawiono plany wobec Głównego Ośrodka Badań Lotniczo Lekarskich we Wrocławiu oraz przyszłości dwóch budynków w tym mieście stanowiący majątek AP. Prezentacji dokonał wiceprezes AP Marcin Prusaczyk. Przedstawił on zmiany strukturalne jakie miały miejsce w czasie ostatniej kadencji Zarządu. Podkreślił, znaczącą poprawę wyników finansowych Ośrodka, ale też wielkie potrzeby wynikające z faktu niezbędności prac remontowych we wrocławskich nieruchomościach. Po zakończeniu dyskusji przystąpiono do przeprowadzenia głosowań.
W wyniku głosowań wszystkie wnioski i uchwały zostały przyjęte. Kończąc obrady Prezes Skalik podziękował delegatom za dyskusje i sprawne przeprowadzenie obrad Kongresu. Pełna treść wszystkich uchwał wraz załącznikami zostanie niezwłocznie opublikowana.
L.Ch.
Komentarze